Mieszkańcy Lublina oddali hołd pierwszemu marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. Ten jeden z ojców niepodległej Polski zmarł 88 lat temu – 12 maja 1935 roku w warszawskim Belwederze.
W Lublinie uroczystości rocznicowe odbyły się w kościele pobrygidkowskim i na placu Litewskim.
– To jedna z najważniejszych postaci w ponad tysiącletniej historii Polski – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. – To ten, który odnowił Rzeczpospolitą po 123 latach. To był człowiek o wartościach nieprzeciętnych, człowiek, który nigdy nie dbał o siebie, a walczył o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, o jej wolność, niepodległość, o zasady, które powinny obowiązywać właściwie w każdym państwie. To był człowiek nadzwyczajny. Takiego nam potrzeba i teraz.
– Musimy pamiętać o marszałku Piłsudskim – mówi prezes lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków, Tomasz Dyzma. – Była to wybitna postać historyczna; osoba wielce zasłużona najpierw dla walki o niepodległą Polskę, a potem dla zmagań o utrzymanie tej niepodległości w roku 1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej.
CZYTAJ: Moc atrakcji dla miłośników militariów. „Pro Arma” w Lublinie [ZDJĘCIA]
– Józef Piłsudski jest symbolem niepodległości – podkreśla Zdzisław Niedbała z Urzędu Miasta Lublin. – Ale, co najważniejsze, poszedł on na porozumienie z Romanem Dmowskim. I w ten sposób zjednoczył ojców niepodległości, naród i wojsko, ponieważ zdał sobie sprawę, że o własnych siłach Polski nie odbuduje. I to jest jego geniusz.
CZYTAJ: Polski ratownik pola walki: W Bachmucie najgorsze było grzebanie cywili na ulicach
Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku w Zułowie, na terenie dzisiejszej Litwy. W 1887 roku został skazany na zesłanie na Syberię, pod zarzutem udziału w spisku na życie rosyjskiego cara. Po powrocie do kraju stał się jednym z przywódców podziemnej Polskiej Partii Socjalistycznej, a później proniepodległościowej PPS – Frakcji Rewolucyjnej. W czasie rewolucji 1905 roku utworzył Organizację Bojową PPS do walki z rosyjskim zaborcą. W trakcie I wojny światowej był komendantem I Brygady Legionów.
To właśnie moment przekazania Piłsudskiemu w 11 listopada 1918 roku przez Radę Regencyjną zwierzchniej władzy nad polskim wojskiem jest obchodzony co roku jako Narodowe Święto Niepodległości. W latach 1918-1922 sprawował funkcję Naczelnika Państwa. Marszałek dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i o niepodległości Polski zwycięskiej bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 roku, która przeszła do historii jako „cud nad Wisłą”.
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze w Warszawie. Został pochowany na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie matki.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski