Koncert plenerowy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego to główna atrakcja Muzycznego Dnia Dziecka w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie.
Uczestnicy usłyszą kompozycję stworzoną specjalnie na potrzeby spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Dzieło Pendereckiego zabrzmi w wykonaniu solistów Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z udziałem pianisty Krzysztofa Książka, pod kierownictwem Macieja Tworka. W roli narratora wystąpi aktor Sławomir Holland. Muzykę i słowo dopełni animacja autorstwa Krzysztofa Głażewskiego. Gościem koncertu będzie żona kompozytora – Elżbieta Penderecka.
– To spektakl, który był przygotowany w 1957 roku dla łódzkiego Teatru Lalek Arlekin – mówi profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Swoiste zaskoczenie, bo Krzysztof Penderecki – 24 lata – już staje się wybitną postacią. Przygotowuje coś, z czego Penderecki raczej nie jest znany; ma ten duch i serce dziecka. Zawsze cieszył się, współpracując z najmłodszymi. Przygotował coś bardzo interesującego do tego spektaklu lalek. Później pojawia się dosyć duży smutek, mianowicie nuty zginęły. Na szczęście pracownicy teatru lalek je odnaleźli. W Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego będziemy mogli wysłuchać solistów Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, z udziałem pianisty Krzysztofa Książka.
Towarzyszyć im będzie w roli narratora aktor teatralny, telewizyjny i filmowy – Sławomir Holland. Dzisiejsze muzyczne wydarzenie to preludium do Dnia Dziecka, na mniejsze i większe dzieci czeka wiele atrakcji. – Warsztaty, działania, animacje dla tych najmłodszych i dla starszej młodzieży. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ale przede wszystkim to jest podarowanie czasu, odczarowanie i pokazanie, że Krzysztof Penderecki miał wiele twarzy. To są przepiękne twarze. Sięgamy do czegoś, co jest istotne, bo życie ukryte jest w relacjach społecznych. Nie tych wirtualnych, ale tych fizycznych. My, Narodowe Centrum Kultury, zapraszamy na koncert wszystkich, niezależnie od tego, ile mamy lat – mówi prof. Rafał Wiśniewski.
Oprócz koncertu będą warsztaty i animacje dla dzieci. Start o 11. Organizatorem spotkania jest Narodowe Centrum Kultury.
RyK / IAR / opr. WM
Fot. MAGstd, pixabay.com; materiał organizatora