„Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” – w tej ogólnopolskiej akcji bierze udział Przedszkole Samorządowe im. Wandy Cebrykow w Zwierzyńcu. Za zebrane elektrośmieci przedszkolaki otrzymają czek na zakup artykułów papierniczych i biurowych. By go zdobyć, potrzebują pomocy mieszkańców, firm i instytucji, które zechcą im przekazać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
CZYTAJ: Festiwal Stolica Języka Polskiego po raz 9. w Szczebrzeszynie [ZDJĘCIA]
Dzieci segregują odpady
– W naszym przedszkolu realizujemy wiele działań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Często angażujemy się w takie akcje – mówi dyrektor przedszkola Katarzyna Kowal-Kulik. – Akcja ma na celu również podnoszenie świadomości proekologicznej. Codziennie uczymy o prawidłowym gospodarowaniu odpadami, a dodatkowo możemy uzyskać bony na artykuły papiernicze dla przedszkola. Mamy więc dwa w jednym: uczymy i dodatkowo mamy z tego korzyści.
– Jeżeli są przeprowadzone takie akcje jak te elektrośmieci czy zbiórka plastikowych korków, dzieci segregują odpady: butelki wrzucają do worków, korki zbierają do reklamóweczek – opowiada Anna Ostolska, mama jednego z przedszkolaków. – Moje dzieci zbierają w domu, a jedno poucza drugie. Jeśli starszy wypije picie z butelki i odstawia, bo mama posprząta, to mały goni i zbiera.
– Wszystkie przedszkolaki i ich rodzice wspierają naszą akcję. Zbierają elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt: telefony, radia, telewizory, komputery, lodówki i zawożą do punktu selektywnej zbiórki odpadów mówi Katarzyna Kowal-Kulik.
CZYTAJ: Dwie Nagrody Kolberga dla artystów z Lubelszczyzny
To źródło niebezpiecznych pierwiastków
– Za raz za bramą wjazdową, po lewej stronie wydzielony jest specjalny teren, oznakowany plakatami, gdzie można swobodnie zostawiać elektrośmieci – mówi Marek Padyasek, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zwierzyńcu. – Elektrośmieci to przede wszystkim źródło niebezpiecznych pierwiastków i związków, w tym kadmu, rtęci i freonu. Jeżeli nie zostaną one poddane recyklingowi, a pozostawione gdzieś na wysypiskach czy porzucone w innych miejscach, wtedy te niebezpieczne pierwiastki mogą się przedostać do środowiska naturalnego, czyniąc poważne szkody. Mogą się przedostać do gleby czy wód, co spowoduje skażenie żywności.
– Elektrośmieci to zepsute urządzenia – stwierdzają przedszkolaki, które zgodnym chórem potwierdzają, że zbierają elektrośmieci.
Akcja dla wszystkich
– Po co śmiecić? Można przecież posegregować i uczyć przy tym dzieci, żeby nie zaśmiecać podwórka, garażu, domu. A tym bardziej, żeby nie wywozić odpadów do lasu – dodaje Anna Ostolska. – Taka nauka wychodzi od rodzica, który bierze za rękę dziecko i pokazuje mu, że nie wolno.
– Trzeba dodać, że do punktu selektywnej zbiórki mogą przywozić elektrośmieci tylko indywidualni mieszkańcy, natomiast nie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. A dzięki takiej akcji wszyscy, również osoby prowadzące firmy, mogą się pozbyć elektrośmieci bez żadnych konsekwencji czy zawierania umów – dodaje Marek Padyasek.
Zbiórka elektrośmieci potrwa do 16 maja. Jest prowadzona w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Dębowej 16A w Zwierzyńcu (od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 18.00 i w soboty od 7.00 do 15.00).
Grupę “Sowy mądre głowy” i ich wychowawczynię Paulinę Świerczyńską z przedszkola w Zwierzyńcu odwiedziła Agnieszka Piela.
AP / opr. ToMa
Fot. AP