Rodzice mogą już zapisać dzieci na bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Akcja skierowana jest do 12- i 13-latków.
Wirus często prowadzi do raka szyjki macicy
Wirus HPV przenosi się głównie podczas kontaktów seksualnych, ale można się nim zakazić także przez kontakt ze śliną czy krwią zakażonej osoby. Wirus jest wysoce rakotwórczy, u kobiet może doprowadzić do nowotworu szyjki macicy. – Jest to duży problem na całym świecie – mówi lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, dr Maria Korniszuk. – Zakażają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Wirus najbardziej zaskutkował właśnie wystąpieniem raka szyjki macicy u kobiet. Niestety spośród 100 tys. kobiet ok. 46 ulegnie zachorowaniu; w wielu przypadkach przyniesie to skutki śmiertelne. Dlatego też bardzo istotna jest kwestia podjętych działań profilaktycznych, bo – jak wiemy – szczepienia są najbardziej skutecznym środkiem zapobiegającym wielu chorobom zakaźnym.
CZYTAJ: Minister Niedzielski: Rozważamy wprowadzenie darmowych leków już od września
Dwa rodzaje szczepionek
Bardzo ważną kwestią dla skuteczności szczepień przeciwko HPV jest podanie szczepionki dziecku przed pierwszą inicjacją seksualną. W programie wykorzystane zostaną dwa rodzaje szczepionki przeciwko HPV – dwuwalentna i dziewięciowalentna. – Wybór produktu ma jednak drugorzędne znaczenie, ważniejszy jest stopień objęcia populacji szczepieniem – zaznacza prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. – Nie było bezpośrednich danych porównawczych, które mówiłyby o ewidentnych różnicach pomiędzy tymi produktami. Wydaje mi się, że z punktu widzenia programu, który został wprowadzony, wybór produktu ma drugorzędne znaczenie, a pierwszorzędne znaczenie ma stopień objęcia populacji, czyli czy zaszczepimy 20 procent populacji – wtedy te skutki będą najsłabsze, czy uda nam się, zgodnie z celami WHO, objąć 90 procent, co byłoby ideałem. Tak jest w niektórych krajach rozwiniętych, jak Belgia.
“Dołączamy do najlepszych”
Programem zostaną objęci zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Zakażenie wirusem HPV dotyczy bowiem także mężczyzn, którzy również mogą być jego nosicielami. W ich przypadku wirus może doprowadzić do raka odbytu, prącia, głowy i szyi. Ponadto szczepienie chłopców to także profilaktyka dla kobiet, ponieważ zaszczepiony partner zmniejsza ryzyko przeniesienia na nią wirusa, który może prowadzić do nowotworu. – Dążymy do tego, żeby docelowo wyeliminować tego wirusa z naszego społeczeństwa – dodaje dr Korniszuk. – Jest to bardzo duża szansa na zniwelowanie problemu, a na pewno jego zmniejszenie w zdrowiu publicznym. Bardzo tego oczekujemy i zmierzamy w tym kierunku. Takie są założenia skutecznej profilaktyki, aby jak najwcześniej wdrożyć działania zapobiegawcze. Właśnie w tym przypadku ta zasada jest jak najbardziej stosowana. Jeszcze teraz o tym nie mówimy, ale myślę, że zgodnie z zapowiedziami istnieje prawdopodobieństwo, że będzie możliwe wykonanie szczepienia również u innych osób.
– Dołączamy do najlepszych, do grupy państw, które od wielu lat prowadzą kampanie przeciwko wirusowi i którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań na raka szyjki macicy – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski. – Trzeba tu wymienić kraje takie jak Australia, które prowadząc ten program naprawdę doprowadziły do sytuacji, w której nowotwór szyjki macicy praktycznie nie występuje. My dochodzimy do tego grona. Mam nadzieję, że przez te najbliższe lata bardzo dynamicznie zwalczymy to zagrożenie, które dotyczy dziewczynek, ale też chłopców.
CZYTAJ: Lublin dla zdrowia. Miasto zaprasza na bezpłatne badania [LISTA]
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może przebiegać bezobjawowo, nie powodując widocznych zmian u jego nosiciela. Nie oznacza to jednak, że osoba zakażona, która jest bezobjawowa, nie transmituje wirusa na innych. U większości osób organizm sam zwalczy wirusa, ale zanim to zrobi – przez ten czas nosiciel może nieświadomie zakażać swoich partnerów lub partnerki. Do tej pory w województwie lubelskim do programu włączyło się 61 placówek, które będą wykonywać szczepienia.
Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet, w tym około 2,5 tysiąca Polek. W 2018 roku na raka szyjki macicy zmarło na świecie ponad 311 tysięcy kobiet i blisko 2 tysiące w Polsce.
Zapisać się na szczepienie można poprzez internetowe konto pacjenta lub dzwoniąc na infolinię 989. Szczepienia rozpoczną się 1 czerwca. Będą dobrowolne i bezpłatne.
EwKa / IAR / opr. WM
Fot. Artem Podrez, pexels.com