Rząd przyjął projekt ustawy o 14. emeryturze. – Będzie to stałe świadczenie – poinformował premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Pełną kwotę „czternastek” w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają osoby, których emerytura bądź renta nie przekracza 2900 złotych brutto.
CZYTAJ: Lubelski Kongres Trójmorza. Znamy nagrodzonych [ZDJĘCIA, WIDEO]
Pełną kwotę otrzyma około 7 milionów osób
W stosunku do osób, które otrzymują świadczenia wyższe, „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Według szacunków, pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 milionów osób.
– To ogromna radość móc porozmawiać z naszymi seniorami. Najważniejszą rzeczą jest solidarność międzypokoleniowa – musimy wobec naszych babć i dziadków odczuwać wdzięczność za to, co zrobili dla nas osobiście oraz dla całego społeczeństwa – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu dodał, że wprowadzenie tego jednorazowego świadczenia na stałe jest kolejnym elementem wsparcia dla seniorów. Mateusz Morawiecki przypomniał, że wprowadzono także największą waloryzację emerytur w historii, 13. emeryturę oraz refundację leków, która będzie rozszerzana o nowe kategorie leków i kategorie wiekowe.
Premier zapowiedział też m.in. zwiększanie wydatków na program Senior Plus w nadchodzących latach. – Solidarność międzypokoleniowa to także przeznaczenie z budżetu państwa jak największych środków dla seniorów – podkreślił Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ: Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie. Relacja na żywo [ZDJĘCIA. WIDEO]
„Czternastka” wypłacana cyklicznie
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że 14. emerytura ma być wypłacana cyklicznie.
– Każdego roku zakładamy, że świadczenie to będzie – tak jak do tej pory – wypłacane co najmniej na poziomie minimalnej emerytury. Wprowadzamy pewne kryterium dochodowe, aby przede wszystkim kierować to wsparcie do osób, które potrzebują tego wsparcia najbardziej, czyli dla osób z niższymi emeryturami – wyjaśniła Marlena Maląg.
Drugim z tematów dzisiejszego posiedzenia rządu była propozycja zniesienia opłat na autostradach. Zapowiedziano ją przedwczoraj podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd planuje do wakacji znieść opłaty za autostrady państwowe.
Według prezesa Rady Ministrów, wprowadzenie darmowych przejazdów na autostradach prywatnych będzie wymagało uchwalenia odpowiednich regulacji. Mateusz Morawiecki zapowiedział bezzwłoczne przystąpienie do rozmów z prywatnymi koncesjonariuszami autostrad tak, aby od nowego roku przedstawić plan likwidacji bramek i darmowego poruszania się samochodów osobowych po autostradach i drogach ekspresowych w Polsce.
CZYTAJ: Prezes PiS: Od nowego roku 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł
Naturalny moment na 800 Plus
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że w środę (17.05) odbędzie się kolejne posiedzenie rządu w sprawie obietnic złożonych w niedzielę na kongresie PiS. Chodzi między o waloryzację programu 500 Plus, bezpłatne leki dla seniorów i dzieci oraz zniesienie opłat za przejazd autostradami.
Podczas konferencji prasowej premier podkreślił, że rząd ułożył na najbliższe miesiące ścisły harmonogram prac w zakresie zwiększenia wysokości świadczenia 500+. Szef rządu zaznaczył, że wzrost świadczenia 60 procent do poziomu 800 złotych z naddatkiem „pokrywa wszelkie zmiany związane z ruską inflacją i z inflacją, która była również wcześniej”
Mateusz Morawiecki uzasadniał również, że odpowiedni moment na podniesienie kwoty świadczenia 500 Plus do 800 zł nadejdzie na początku nowego roku. Według premiera termin powinien zbiegać się z początkiem spadku inflacji, co spodziewane jest w styczniu. – Jest to naturalny moment – ocenił szef rządu.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com