„Zwierzątkowo moich przyjaciół – w piramidzie zwierząt” to wystawa Adama Sarana, którą do 15 maja można oglądać w Galerii Art Brut w Lublinie. Adam Saran jest malarzem (przypisuje zwierzęce cechy konkretnym ludziom), a także członkiem Teatru Osób Niepełnosprawnych i kucharzem. O wszystkich tych pasjach opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Porozmawiamy też z mamą artysty, malarką Małgorzatą Wzorek – Saran.
Wystawa „Wróblewski i po…Sztuka realizmu bezpośredniego” czynna jest od kilku dni w Muzeum Narodowym w Lublinie. Sto prac Andrzeja Wróblewskiego i kilkadziesiąt takich, które z nimi korespondują. Wśród twórców są m.in.: Mirosław Bałka, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Grzegorz Kowalski, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Jarosław Modzelewski, Irena Nawrot, Jerzy Nowosielski, Wilhelm Sasnal, Leszek Sobocki, Waldemar Tatarczuk, Mariusz Wilczyński. Kuratorami znakomitej ekspozycji są: jej pomysłodwca Marcin Lachowski, Aleksandra Blonka-Drzażdżewska i Łukasz Wiącek. Prof. Marcin Lachowski oprowadzi po wystawie słuchaczki i słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. W programie cz. 1 opowieści.
„Jeśli historia mówiona była dla Ciebie punktem wyjścia do interwencji artystycznej, stworzenia wystawy, spektaklu, książki, filmu, działań społecznych lub edukacyjnych, opowiedz o tym podczas V Kongresu Archiwów Społecznych, który odbędzie się w dniach 29.09 – 1.10.2023 w Lublinie” zaprasza Centrum Archiwistyki Społecznej. „Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych” będzie świętem i spotkaniem archiwistów i archiwistek społecznych z całej Polski, a także wszystkich osób zainteresowanych oddolnym zapisywaniem historii. Tym razem tematem przewodnim stanie się historia mówiona. O tym, jak wziąć udział w kongresie i podzielić się swoimi doświadczeniami opowie Karolina Sakowicz z Centrum Archiwistyki Społecznej.
„Wspominając ludzi Kultury. Jerzy Giedroyc i Wojciech Sikora” – spotkanie pod tym hasłem odbędzie się w czwartek w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie. Będzie ono połączone z promocją książki Wojciecha Sikory „Jerzy Giedroyc – in memoriam”. Rozmowę z profesorem Rafałem Habielskim, redaktorem Piotrem Kłoczowskim, profesorem Zdzisławem Kudelskim, redaktorem Stanisławem Mancewiczem, profesorem Piotrem Mitznerem i profesorem Janem Pomorskim poprowadzi profesor Iwona Hofman. O wydarzeniu i innych aktywnościach Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu porozmawiamy z kierującą nią prof. Iwoną Hofman.
Na zdjęciu prace Adama Sarana w Galerii Art Brut w Lublinie