W Lublinie działa pierwsze w Polsce badawczo-diagnostyczne laboratorium pszczół. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego skupiają się na mechanizmach odporności i fizjologii bezkręgowców.
CZYTAJ: Jedyne w Polsce. W Lublinie pracują nad ocaleniem pszczół [ZDJĘCIA]
Spotkania z archeologią rozpoczęły się na terenie grodziska w Żmijowiskach. To okazja do poznania dziedzictwa archeologicznego tego terenu, ale także efektów współczesnych badań wykopaliskowych. Po powodzi, która nawiedziła ten teren dwa lata temu, został odtworzony także ogród doświadczalny.
CZYTAJ: Żmijowiska: tu wzbogacisz wiedzę i zaznasz spokoju
Obecnie tylko około 20 procent terenów wiejskich województwa lubelskiego posiada kanalizację. Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Janusz Bodziacki podkreśla, że lepsza sytuacja jest w miastach gdzie poziom skanalizowania wynosi ok. 90 procent.
CZYTAJ: Słaby poziom skanalizowania w Lubelskiem. Niektóre gminy planują rozbudowę sieci
W miniony weekend potomkowie rodzin pomordowanych oraz członkowie stowarzyszenia „Robim co możem” z Ulhówka wzięli udział w porządkowaniu mogił Polaków zamordowanych w 1944 roku przez UPA w nieistniejącej wiosce Worochta w Ukrainie. W Wielki Czwartek 1944 r. zamordowano we wsi ponad 30 Polaków. Łącznie w 1944 r. członkowie OUN – UPA zabili tutaj 46 Polaków.
CZYTAJ: „Tutaj serce inaczej bije”. Oddali cześć pomordowanym w Worochcie
Stare rowery zyskały nowe życie i trafiły do najbardziej potrzebujących. To akcja jednego ze sklepów rowerowych w Białej Podlaskiej. Przez jesień i zimę mieszkańcy przynosili swoje nieużytkowane rowery do sklepu, gdzie jednoślady były naprawiane.
CZYTAJ: Drugie życia rowerów. Odnowione trafiły do potrzebujących
Już 5-, 6-letnie dzieci mogą zacząć swoją przygodę z żużlem i motocrossem. Bezpłatne zajęcia organizuje klub Platinum Motor Lublin.
CZYTAJ: „Szukamy przyszłego mistrza świata”. Motocyklowe zajęcia nawet dla 5-latków
Program poprowadził Ryszard Majewski.
Fot. Iwona Burdzanowska