Zamojska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zboża technicznego z Ukrainy, które zostało sprzedane trzem producentom mąki jako zboże spożywcze. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.
– Prowadzimy śledztwo w sprawie doprowadzenia trzech spółek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w okresie od września do listopada ubiegłego roku na terenie powiatu hrubieszowskiego – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu prokurator Anna Rębacz. – Niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 1,5 mln zł poprzez wprowadzenie w błąd osób nabywających pszenicę w imieniu tychże spółek co do kraju pochodzenia i jakości nabytej pszenicy, poprzez zatajenie, iż pszenica ta pochodziła z Ukrainy i była to pszenica techniczna, nieprzeznaczona do celów konsumpcyjnych. Na obecnym etapie przesłuchiwani są świadkowie, przesłuchany został również przedstawicie zamawiającego podmiotu w tej sprawie. Gromadzona jest dokumentacja dotycząca tych transakcji.
CZYTAJ: Hrubieszów: protest rolników przeciw napływowi zboża z Ukrainy. Służby pilnują dostępu do torów
Jak informuje prokurator Rębacz, „z uwagi na wielką wartość szkody, na jaką zostały narażone te podmioty nabywające pszenicę techniczną” śledztwo prowadzone jest także w kierunku oszustwa.
W sprawie nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów.
EwKa / opr. WM
Fot. pixabay.com
Pliki dźwiękowe
Anna Rębacz




![Śmiertelny wypadek na DK 74. Nie żyje pieszy [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA] 4 EAttachments9183309fe833f96df166ae8ccebf1b57fac1746 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments9183309fe833f96df166ae8ccebf1b57fac1746_xl-350x250.jpg)






