Ponad 23,5 tysiąca absolwentów ostatnich klas szkół średnich w Lubelskiem kończy rok szkolny. Chodzi o młodzież z liceów, techników oraz szkół branżowych.
Wyjątkowe zakończenia roku szkolnego
– W tym roku zakończenia są wyjątkowe – mówi lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk. – Mamy do czynienia z pierwszym rocznikiem 4-letniego liceum, który kończy dzisiaj swoje zajęcia edukacyjne, ale też z czwartą technikum i to będzie ostatnie 4-letnie technikum. Bo w przyszłym roku będzie już 5-letnie. Wszyscy łącznie spędzili 12 lat w szkole. To czas niezwykle ważny. Ci młodzi ludzie zamykają bardzo ważny etap swojego życia.
Uczniowie przygotowują się teraz do egzaminów maturalnych. Za niespełna tydzień rozpoczną się egzaminy dojrzałości.
Zakończenie roku maturzystów w IX Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie
CZYTAJ: Lubelskie: znamy laureatów Lauru Konserwatorskiego 2023
To był trudny rok
– Zamykamy ważny rozdział w naszym życiu – mówią absolwenci z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. – Kończę jakiś etap edukacji, kończę liceum. Towarzyszy mi bardzo duża ekscytacja, ale też jest mi bardzo przykro z powodu tego, że będę musiała opuścić ludzi, z którymi miałam kontakt dzień w dzień przez 4 lata.
– To był trudny rok – podsumowuje dyrektor IX LO w Lublinie, Radosław Borzęcki. – Jest bardzo dużo wzruszenia, czego ostatnimi czasy już nie było widać. Pomimo tego, że jest to trudny czas, bo zarówno dotknęła ich pandemia jak i wojna, więc było trudno. Mimo wszystko bardzo się przywiązali do szkoły.
W związku ze zmianą podstawy programowej matura w nowej formule będzie wyglądać inaczej niż dotychczasowe.
Zmiany na maturze
Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja i potrwają do 23 maja. Pierwszy egzaminy będzie z języka polskiego.
CZYTAJ: Podlaska Wytwórnia Samolotów powstała 100 lat temu
– To właśnie tutaj jest najwięcej zmian – mówi Teresa Bulska – Leśniak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. – Mamy wypracowanie tyle, że nie ma narzuconej formy wypowiedzi jak rozprawka czy interpretacja do tej pory. Teraz maturzyści mają większą swobodę w wyborze formy wypowiedzi i inny charakter tematów. Taką istotną różnicą jest test historyczno-literacki, ponieważ forma kształcenia ma w tej chwili taki historyczno-literacki charakter. Również jest test, który nazywa się “Język polski w użyciu”, to jest taka forma pracy z tekstami nieliterackimi. Zadanie wymaga napisania notatki syntetyzującej, czyli podsumowania tych dwóch tekstów.
W województwie lubelskim do egzaminów maturalnych przystąpi ponad 18 tys. osób. W całej Polsce – jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna – egzamin dojrzałości będzie zdawać ponad 270 tysięcy absolwentów.
– W całym kraju do egzaminu dojrzałości po raz pierwszy przystąpi łącznie 272 tysiące maturzystów – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Pierwsze swoje 1,5 roku spędzili jednak w trybie nauki zdalnej. To na pewno miało znaczenie możliwości przygotowania się i pewne korekty jeszcze ponad rok temu zrobiliśmy, po to, żeby nieco zmniejszyć wymagania mniej więcej o 20-25%. Ostatnia korekta dot. egzaminu ustnego. Były postulaty, żeby odejść od egzaminu ustnego, ale egzamin ustny jest, bo każdy, kto zdawał maturę również w przeszłości, egzamin ustny też zdawał, a to, że nie było go dwa lata to był efekt wyłącznie warunków sanitarnych.
W całej Polsce do “nowej” matury przystąpi 158 tysięcy absolwentów liceum, a do “starej” matury 114 tysięcy absolwentów, którzy ukończyli 4-letnie technikum.
MaTo / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski