Tradycją jest, że podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej organizatorzy rozdają pakiet specjalnie wydanych z tej okazji zinów. W tym roku pośród wielu różnorodnych produkcji znaleźć można było stylizowany na produkcje Marvela zeszyt zatytułowany The Amazing Girl. Jej autorem jest twórca Blera, znany rysownik z Krakowa – Rafał Szłapa.
CZYTAJ: Będzie zbiorczy „Klops”? Piotr Nowacki zapowiada
– To jest spin-off mojej serii Bler, bardzo luźny – mówi Rafał Szłapa. – Generalnie historię można przeczytać od początku do końca, nie znając zupełnie kontekstu i nawiązań. Natomiast ci, którzy Blera znają, będą mieli dodatkową radochę, bo bez trudu powiążą komiks z główną serią.
Inspiracja Marvelem jest tu wszechobecna – klimatem komiksu superhero przesiąknięty jest scenariusz, rysunki, ale też inne elementy składowe amerykańskich zeszytówek – okładka, jej wygląd, główki bohaterów w lewym górnym rogu czy znaczek parodiujący symbol Kodeksu komiksowego.
– To zabawa własnymi sentymentami, takim hardkorowym Marvelem, jakiego miałem okazję poznawać w latach 80., w czasach mojej młodości, kiedy docierały do nas pojedyncze, niemal przemycane zeszyty. To dodawało obcowaniu z nimi dodatkowego smaku – podkreśla Szłapa. – Ktoś to przynosił do szkoły, człowiek się zachwycał, chłonął zachodnią kulturę i wydawało się, że to jest najlepsze, co może się zdarzyć – dodaje artysta.
Wrażenie robi tylna strona okładki, stylizowana na strony klubowe obecne w zeszytówkach Marvela. – Taki był cel – podkreśla Szłapa. – Pewnie gdybym miał więcej czasu i objętości, wrzuciłbym do środka kilka reklam, zupełnie lipnych. Zresztą na końcu są też zapowiedzi komiksów, które oprócz głównej serii związanej z Blerem, są zupełnie fikcyjnymi tytułami, które pewnie nigdy się nie ukażą.
Wśród wspomnianych tytułów znalazło się miejsce na przykład dla drugiego zeszytu Drużyny Ktulu, zatytułowanego Spocone pachy przedwiecznych oraz dla serii o wielce mówiącym tytule Kobieta Knot. Parokrotnie Rafał Szłapa puścił tu oczko do czytelników, czy to odwołując się do własnej komiksografii (Aadred: glanc remade) czy też do klasyki polskiego kina (Po prostu AS).
W notce biograficznej umieszczonej w The Amazing Girl Rafał Szłapa podkreślił, że „nigdy nie publikował w Marvelu”.
Marvelu, żałuj.
CZYTAJ: Krzysztof Łuczyński o „Iskrach”: Ten świat powstawał razem ze mną
Spotkanie z Rafałem Szłapą podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. Prowadzi Marcin Łuczak
DySzcz
Fot. DySzcz