Lubelscy terytorialsi pamiętają o kombatantach, przygotowując dla nich świąteczne paczki. Opieka nad nimi to jedno z zadań, które realizują żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- Spotkania z kombatantami to dla nas cenne lekcje historii – mówi oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej porucznik Marta Gaborek. – Piękne życiorysy kombatantów, ich bohaterskie czyny i oddanie ojczyźnie są dla nas wzorem i inspiracją do działania. Jedno z takich spotkań odbyło się w siedzibie naszej brygady, gdzie żołnierze z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty zaprosili panią kpt. Mariannę Jarosz-Krasnodębską ps. „Wiochna”, która od wielu lat jest ich podopieczną. Pani kapitan była żołnierzem Armii Krajowej, komendantem Wojskowej Służby Kobiet, łączniczką z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach, a także łączniczką Oddziałów Lotnych „Szarych Szeregów”.
CZYTAJ: Ewakuacja osób ze zbombardowanego budynku. Terytorialsi ćwiczyli w dawnej szkole [ZDJĘCIA]
– Historia mojej rodziny jest tragiczna, ale służyliśmy innym ludziom. Nieśliśmy pomoc potrzebującym, walczyliśmy z wrogiem. Za pomoc, która była bezinteresowna, miło było usłyszeć słowa „Kto ratuje chociaż jedno życie – ratuje cały świat”. Życzę wam wszystkim również usłyszeć te słowa – mówiła do żołnierzy pani kapitan.
CZYTAJ: Dęblin: terytorialsi ćwiczyli rozpoznanie i czarną taktykę [ZDJĘCIA]
Kpt. Marianna Jarosz – Krasnodębska wraz z rodziną w 2001 roku została odznaczona Medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2008 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku została wyróżniona Medalem „Pro Bono Poloniae” i Medalem „Stulecia Odzyskanej Niepodległości” oraz awansowana na stopień kapitana. W 2022 roku otrzymała Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”.
PaSe / opr. ToMa
Fot. 2LBOT / nadesłane