Na samą myśl o miesiączce robi Ci się słabo? Zdarza się, że musisz rezygnować ze swoich planów, bo napięcie przedmiesiączkowe i pierwsze dni okresu są tak bolesne, że nie dajesz rady? Na szczęście są na to sposoby…
Zbliżający się okres przyprawia Cię o ból głowy, napięte nerwy, mdłości i silne skurcze…? Nie daj sobie wmówić, że taka jest Twoja „uroda”. Przyczyną są m.in. braki witamin i minerałów. Czas przedmiesiączkowy i pierwsze dni menstruacji naprawdę nie muszą wyglądać jak walka o przeżycie. Kilka prostych, niedrogich metod odmieni sytuację – a korzyści będą większe, niż „tylko” spokojna miesiączka.
Zioła na obfite i bolesne miesiączki
Mieszanka autorska Zielarni Suwalskiej Bolesne i obfite miesiączki znajdziesz na Zdrowersi.pl w TOP 5 zaraz po ziołach na pasożyty, dnę moczanową, miażdżycę i problemy żołądkowe. Zioła na obfitą miesiączkę to aż 12 składników, które wykazują działanie wielokierunkowe:
– uspokajają i odprężają,
– łagodzą skurcze i mdłości,
– hamują nadmierne krwawienie,
– zmniejszają ból menstruacyjny.
Magnez a komfortowa menstruacja
Rola magnezu jest nie do przecenienia w kwestiach dobrego samopoczucia. Dzieje się tak, ponieważ odgrywa ogromną rolę w procesach związanych z działaniem układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego.
Magnez reguluje pracę mięśni, jest niezbędny do ich prawidłowego rozkurczania. Zatem jeśli na kilka dni „przed” i w trakcie pierwszych dni okresu odczuwasz silne skurcze przeradzające się w ból, najprawdopodobniej cierpisz na niedobory magnezu. Regularna suplementacja cytrynianem magnezu (bo to najlepiej przyswajalna forma tego minerału!) w trakcie całego cyklu i zwiększona dawka w okresie okołomiesiączkowym pozwala na wyraźne zmniejszenie lub nawet całkowite pozbycie się silnych skurczów.
Poprawa samopoczucia następuje również dzięki temu, że zwiększa się poziom energii – mamy po prostu więcej sił witalnych. Dlatego jeśli towarzyszy Ci chroniczne zmęczenie, znużenie czy brak sił do działania, jest to kolejny sygnał zbyt niskiego poziomu tego makroelementu! I tu uwaga: niedobór magnezu silnie oddziałuje na kobiecą gospodarkę hormonalną i może doprowadzić do wystąpienia PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego).
B6 i reszta witamin z grupy B – w czym pomagają?
Za równowagę gospodarki hormonalnej odpowiada również witamina B6, czyli pirodyksyna. Odpowiednie ilości tej witaminy są w stanie zniwelować objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, np. stany rozdrażnienia, depresji, obrzmienia piersi czy zmiany skórne. Jedna niepozorna witamina, a ma wpływ także na działanie układu nerwowego i produkcję związków bardzo potrzebnych do dobrego samopoczucia, m.in. dopaminy, noradrenaliny czy serotoniny. I podobnie jak magnez, wpływa na skurcze mięśni.
Przyjmowanie tej witaminy na kilka dni przed miesiączką i w pierwszych dniach okresu jest w stanie znacznie poprawić samopoczucie. A poza wskazanym czasem warto regularnie przyjmować zestaw witamin z grupy B – szczególnie, jeśli stres i przeciążenie obowiązkami to nieodłączna część Twojej codzienności.
Mieszanka ziołowa, magnez w dużych dawkach, witamina B6 przez kilka dni i B complex brany regularnie… I czas menstruacji przestaje być męczarnią.
Naświetlania światłem czerwonym
Promienie podczerwone rozgrzewają tkanki, wywołując zmianę ciśnienia między krążeniem tętniczym i żylnym oraz między płynem komórkowym a przestrzeniami międzykomórkowymi. Naświetlanie przynosi ulgę w bólu i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Pomoże również przy przedłużających się stanach zapalnych.
Źródła:
1,. Iotti S., Malucelli E. In vivo assessment of Mg2+ in human brain and skeletal muscle by 31P-MRS, (w:) „Magnesium Research”, vol. 21, nr 3, 2008, s. 157-162, dostęp online:
https://www.jle.com/fr/revues/mrh/e-docs/in_vivo_assessment_of_mg_2_in_human_brain_and_skeletal_muscle_by_31p_mrs_278787/article.phtml, 5.04.2023.
3. 1. Głyda E., Opala T., Olejniczak T., Chmaj-Wierzchowska K., Leczenie uzdrowiskowe chorób kobiecych – wskazania i przeciwwskazania, (w:) „Medycyna Rodzinna” 3/2004, s. 131-134, https://www.czytelniamedyczna.pl/530,leczenie-uzdrowiskowe-chorob-kobiecych-wskazania-i-przeciwwskazania.html, 4.04.2023.
Artykuł sponsorowany