– Omówiliśmy sprawy dotyczące rolników ukraińskich i polskich; znaleźliśmy wyjście – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do kwestii ukraińskiego zboża. – Nie może być trudności między tak bliskimi partnerami, faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina – dodał.
Prezydent Ukrainy składa w środę (05.04) oficjalną wizytę w Polsce. Wołodymyr Zełenski przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie w KPRM – z premierem Mateuszem Morawieckim.
– Omówiliśmy sprawy dotyczące naszych rolników – ukraińskich i rolników polskich” – poinformował Zełenski po spotkaniu z Morawieckim. 0- Znaleźliśmy wyjście – dodał. – Uważam, że w najbliższych dniach-tygodniach już będzie ostateczne rozwiązanie wszelkich spraw – dodał prezydent Ukrainy.=
Podkreślił również, że “nie mogą powstawać problemy, nie może być trudności między tak bliskimi partnerami, faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina”.
CZYTAJ: „Ta wizyta cementuje relacje polsko-ukraińskie”. Wołodymyr Zełenski w Polsce
Rozwiązanie ma być szybko wdrożone
– Zaproponowaliśmy sobie nawzajem pewne rozwiązanie w tej sprawie, które ma być szybko wdrożone – podkreślił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim potwierdził, że rozmowy dotyczyły również kwestii ukraińskiego zboża, które trafiło do Polski. – Nie ominęliśmy dzisiaj trudnego dla Polaków tematu, zupełnie nie związanego z tą walką bardzo dramatyczną i bohaterską, mianowicie z problemami, które mamy na rynku polskim z ukraińskim zbożem, z ukraińskimi towarami rolnymi – przekazał Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ: Minister rolnictwa podał się do dymisji
– Zaproponowaliśmy sobie nawzajem pewne rozwiązanie, które szybko muszą być wdrożone, ponieważ jest dzisiaj też ewidentne, że te problemy sprawiają nam dzisiaj bardzo potężny ból głowy – dodał premier.
Szef rządu oświadczył ponadto, że dowodem na polsko-ukraińską współpracę jest otwarcie nowego kolejowego przejścia granicznego między Rawą Ruską a Hrebennem.
Szansa, aby historię pisać na nowo
– Rozmawialiśmy też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o tragicznych mordach na Wołyniu i o tym, w jaki sposób powinniśmy dochodzić prawdy, otrzymać zgodę na ekshumacje; bardzo mocno o to zabiegamy – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podkreślił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy w KPRM, że Polska i Ukraina miały “trudną historię”. – Dziś jest szansa na to, aby tę historię pisać na nowo i oprzeć ją na prawdzie. O tym również rozmawialiśmy z panem prezydentem Zełenskim, dzisiaj tutaj u mnie w Kancelarii. O tragicznych mordach na Wołyniu i o tym, w jaki sposób powinniśmy dochodzić prawdy, otrzymać zgodę na ekshumację. Bardzo mocno o to zabiegamy – oświadczył premier Morawiecki.
CZYTAJ: Prezydent Ukrainy: Dziękuję Polsce za to, że robicie wszystko dla naszego zwycięstwa [WIDEO]
Kilkaset firm polskich gotowych do udziału w odbudowie Ukrainy
– Dorobkiem ostatniego roku jest nie tylko zacieśnianie relacji polsko-ukraińskich, ale także budowa planu gospodarczego na przyszłość; powiedzieliśmy sobie, że jest już kilkaset firm polskich gotowych do udziału w odbudowie Ukrainy – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.
Premier podkreślał po spotkaniu, że wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce to “manifestacja wdzięczności” Polska “okazała się krajem prawdziwie braterskim”. – Dorobkiem ostatniego roku jest nie tylko zacieśnianie relacji polsko-ukraińskich, ale także budowa planu pokojowego, planu gospodarczego na przyszłość – powiedział.
– Dzisiaj powiedzieliśmy sobie, że już jest kilkaset firm polskich gotowych brać udział w odbudowie Ukrainy. To one będą miały pierwszeństwo również w tym – co oby jak najszybciej nastąpiło po zwycięstwie Ukrainy – czyli odbudowie tego kraju – dodał Morawiecki. – Dlatego ta wizyta jest również szalenie ważna, ponieważ my kształtujemy dzisiaj obraz Europy na przyszłość”- stwierdził.
Morawiecki mówił, że “Kreml i Putin, Moskwa chciała końca Ukrainy, ale dzisiaj widzimy, że ta wojna to początek końca Rosji agresywnej, Rosji takiej, jaką znamy i początek zupełnie nowej Europy”. Stwierdził, że Polska jako pierwsza ostrzegała przed Rosją i jako pierwsza wsparła Ukrainę. – Teraz Polska jako pierwsza chce brać udział w planie odbudowy Ukrainy i jestem przekonany, że wraz z rozliczeniem rosyjskich zbrodni do tego dojdzie – powiedział.
Morawiecki powiedział też, że “wiemy również, że macki Putina sięgają daleko”. – Będziemy je odcinać wszędzie – w biznesie, w sporcie. Nie chcemy, aby rosyjscy sportowcy brali udział w zawodach sportowych. Dlatego będziemy interweniować w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim o wycofanie z rywalizacji rosyjskich sportowców – oświadczył.
Stwierdził, że “Warszawa i Kijów to dwie stolice wolności”. – I wierzę, że na tej osi możemy zbudować nową architekturę bezpieczeństwa NATO i bezpieczeństwa UE. Polska jest gotowa być liderem Europy, rozmawiamy z naszymi partnerami w Zachodniej Europie, z USA, w jaki sposób tę nowa architekturę bezpieczeństwa budować. A wizyta prezydenta USA Joe Bidena tutaj w Polsce, w Warszawie i wcześniejsza w Kijowie potwierdziła, że Polska jest tym zwornikiem transatlantyckich relacji – zaznaczył Morawiecki.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Rafał Guz