Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej wystartuje już za niecały tydzień – komiksowe atrakcje w Bibliotece Uniwersyteckiej rozpoczną się już w czwartek (20.04) i potrwają do niedzieli. To szósta edycja imprezy łączącej naukowe spojrzenie na komiks z jego formą popularną.
CZYTAJ: To koniec pewnej ery. Tomasz Kołodziejczak odchodzi z Egmontu
– Przygotowania są już na ostatniej prostej: kończymy dogadywanie dojazdów i noclegów, drukowanie materiałów, rozciąganie dostępnej przestrzeni, żeby wszystko zmieścić, robimy kosmetykę programu. Masa trybików, które trzeba naoliwić, żeby festiwalowa maszyna nie skrzypiała za głośno – mówi Michał Traczyk, kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Jak co roku, na festiwal złożą się prelekcje, wystawy oraz spotkania z autorami – a tych zaproszono tak różnorodnych, jak różnorodny jest komiks – zaznacza Michał Traczyk. – Odwiedzą nas dwie spore ekipy: twórcy drugiej odsłony Rzeźzina, który będzie miał u nas premierę (Tomxyz, Zvyrke, Tomasz Kontny, Przemek Jachnik, Slaviiik, Kamil Dukiewicz, a razem z nimi Łukasz Godlewski – autor tegorocznej identyfikacji wizualnej naszej imprezy), i ludzie „AKT-u”, którzy w tym roku dostali od nas swoją strefę (Krzysztof Churski, Jaro Wojtasiński, Michały Siromski i Gasewicz, Piotr Wojciechowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Dawid Żurawski, a do tego odpowiedzialny za jedną z festiwalowych premier Daniel Chmielewski).
CZYTAJ: „Ta inicjatywa to eksperyment”. Znamy wyniki akcji „Kup ten art!”
Oprócz tego odbędą się spotkania z Kasią Nie, Moniką Laprus-Wierzejską, Krzysztofem Owedykiem, Marcinem Podolcem, Demem, Rafałem Szłapą, Piotrem Marcem i Bartoszem Zaskórskim, Martą Falkowską i Jerzym Łanuszewskim, Adamem Ruskiem i Jerzym Szyłakiem, OttoIchem, Rafałem Jankowskim i Tomaszem Grodeckim. Obecna będzie również twórczyni z Izraela – Keren Katz.
– Będą prelekcje w czterech blokach tematycznych (strefa AKT-u, superhero, manga, horror i postapo), spotkania autorskie, warsztaty, wystawy (dokładnie siedem, jedna z nich, Ptaszek powiedział mi, że Martyny Bolanowskiej, jest dostępna od początku kwietnia), giełdę, konferencję naukową i to, na co wszyscy czekają – blisko trzydzieści zinów przygotowanych specjalnie na tę okazję i kilkanaście zeszytów amerykańskich sprowadzonych dla uczestników naszego festiwalu, czyli tysiące darmówek.
Plakat wydarzenia, projekt: Łukasz Godlewski
Jak widać, sezon imprez komiksowych jest już w pełni – na Złotych Kurczakach była efektowna i poprowadzona z rozmachem gala, Krakowski Festiwal Komiksu to celebracja urodzin znanych w polskim świecie komiksu bohaterów, a Małopolski Festiwal Komiksu – bardzo ciekawa wystawa „Kup ten art!”, gdzie odwiedzający mogli nabyć prezentowane prace. Poznański festiwal także będzie miał coś wyjątkowego:
– Kolejny już raz ogłosimy nominacje do Orient Menów, tym razem za 2022 rok, powiemy, który zin wydany przez nas na poprzednią edycję festiwalu zyskał największe uznanie, wręczymy nagrodę pierwszej edycji (i wierzę, że nie ostatniej) konkursu Fado brzmi w komiksie – mówi Michał Traczyk.
CZYTAJ: Marcin Podolec: Na razie odpoczywam od komiksu
To, co wyróżnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej, to realizowana konsekwentnie od samego początku sesja naukowa: – To niezbywalny element naszego festiwalu. Okazja do spotkania ludzi lubiących pogmerać w komiksowych bebechach, podzielić komiksowy włos na czworo czy po prostu podzielić się swoimi rozważaniami i podyskutować. Tematem tegorocznej odsłony jest przemoc – Przemoc w komiksie, przemoc wobec komiksu.
Program Festiwalu jest już dostępny na stronie komiksy-poznan.pl oraz wydarzeniu na FB. – Nanosimy ostatnie poprawki, zatem może się jeszcze odrobinę zmieniać – zaznacza Michał Traczyk. – Czwartkowo-piątkowa konferencja zaczynie się rano, nie wcześniej niż o 10.00, ale prace nad tą częścią imprezy jeszcze trwają. Warto wspomnieć, że już w piątek otwieramy dwie wystawy: o 18.00 Moniki Laprus-Wierzejskiej (połączoną ze spotkaniem z autorką) oraz o 20.00 prac z antologii Własnym głosem. Weekend to niezmiennie początek o godzinie 10.00 i finał o 17.00 w sobotę (nie licząc gali, na którą niestety wejść będą mogli tylko wybrani) i o 16.00 w niedzielę. W piątek i w sobotę wieczorową porą planujemy też części mniej oficjalne.
Czterodniowa impreza komiksowa odbędzie się w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
CZYTAJ: Twarz Milligana i Fegredo. Słynny album wreszcie w Polsce
DySzcz
Fot. materiał organizatora