Uczniowie pięciu lubelskich szkół biorą udział w projekcie edukacyjnym „Na granicy dwóch światów”, który przygotował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
CZYTAJ: „Tam codziennie był strach i śmierć”. Jadwiga Drygulska wspomina dramatyczne czasy wojny
To między innymi wykład i projekcje filmów o powstaniu w getcie warszawskim i sytuacji ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej.
– Najbardziej na wyobraźnię działają spotkania ze świadkami historii – mówią uczniowie lubelskich szkół. – Zobaczyłem, jak bardzo ciężkie życie mieli, jak trudne decyzje musieli podejmować na co dzień moi rówieśnicy w getcie warszawskim. Dowiedziałem się wielu rzeczy o zbrodniach, okrucieństwach, które były w getcie warszawskim. Okropne doświadczenie, tragiczne, ale też piękne. Oni wiedzieli, że nie będą w stanie obronić getta, ale i tak walczyli do samego końca. Powinniśmy być tolerancyjni, respektować wszystkie poglądy i nie dopuścić do tego co stało się w 1943 roku.
Młodzież odwiedziła także Izbę Pamięci Żydów Lublina, gdzie odbyło się spotkanie z Pawłem Matraszkiem – synem zmarłej liderki żydowskiej społeczności Lublina. Uroczystości zakończyło zapalenie zniczy pod pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie FB