– Od momentu wprowadzenia zakazu przywozu zboża z Ukrainy nasze pociągi nie przewoziły zboża ani innych artykułów rolno-spożywczych objętych tym zakazem – poinformował prezes PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Zbigniew Tracichleb.
Spółka odpowiedziała na pojawiające się informacje na temat wwozu ukraińskiego zboża przez przejazd kolejowy w Hrubieszowie, gdzie od tygodnia protestują rolnicy.
CZYTAJ: Minister Telus: Towary objęte zakazem sprowadzania z Ukrainy nie wpływają do Polski
– Jesteśmy firmą świadczącą usługi przewozowe dla firm zewnętrznych, a nie firmą zajmującą się obrotem towarów w Polsce – mówi prezes spółki Zbigniew Tracichleb. – Dysponentami ładunków, które są zlecone, są właściciele, klienci, spedytorzy, którzy w ramach swoich działalności handlowych zlecają nam towar. To, co przewozimy i na podstawie czego realizujemy naszą działalność, określa polskie prawo.
– Poinformowaliśmy stronę ukraińską o odmowie przyjmowania towarów wymienionych w rozporządzeniu i skorygowaliśmy plany przewozowe – mówi Dariusz Sikora, członek zarządu LHS ds. handlu i eksploatacji. – Od wybuchu wojny mieliśmy do czynienia z bardzo dużymi przewozami. Już w pierwszych dniach ładowane na Ukrainie było wszystko, co możliwe: ruda, metale, węgiel, również produkty spożywcze. To były rekordowe ilości – dodaje Sikora.
CZYTAJ: Hrubieszów: piąty dzień protestu rolników
W ubiegłym roku spółka LHS przewiozła ponad 11 milionów ładunków.
15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Wprowadza ono do 30 czerwca 2023 roku zakaz przywozu określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski. Dotyczy to: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.
AP / opr. ToMa
Fot. AP