Ponad 300 samorządowców z całej Polski wzięło udział w II Kongresie Małych i Średnich Miast w Chełmie. Rozwój lokalny, turystyka czy biznes – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszono podczas wielu rozmów. W spotkaniu wziął udział szef rządu Mateusz Morawiecki.
Premier: Rząd i samorząd to dwa płuca tego samego organizmu
Premier, zwracając się do samorządowców, mówił o inwestycjach, naprawie finansów publicznych, a także o konieczności współpracy pomiędzy rządem i samorządem w Polsce. – Rząd i samorząd to dwa płuca tego samego organizmu. Wierzę głęboko przede wszystkim we współpracę. Wierzę w to, że wartością jest normalność i wolność, którą wy jako samorządowcy dajecie swoim mieszkańcom. Staracie się o to, aby życie mieszkańców w waszych miastach, miasteczkach i wioskach miało jak najlepsze perspektywy – stwierdził Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Kongres Małych i Średnich Miast w Chełmie
To z kolei jest możliwe, dzięki wielu programom inwestycyjnym skierowanym właśnie do samorządów. Co ważne szef rządu zapowiedział dla nich nowe źródła dochodów: – Po stronie wydatków bieżących przystąpimy do takiej przebudowy finansów samorządowych, które doprowadzi do łatwiejszego finansowania wydatków bieżących. Mało tego – moje zobowiązanie, które chciałbym, aby tutaj z Chełma popłynęło do wszystkich samorządów jest właśnie takie, aby doprowadzić do pewnego udziału w finansowaniu samorządów z innych źródeł, takich jak ryczałtowy PIT, który płacą przedsiębiorcy – deklarował Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ: Mateusz Morawiecki w Chełmie. Premier zapowiedział m.in. nowe źródła dochodów dla samorządów
Małe i średnie miasta w polityce rządu
Podczas Kongresu do 19 kwietnia samorządowcy rozmawiali o wielu kwestiach. Wśród w nich była m.in. rola małych i średnich miast w polityce rządu.
– Potrzeba rozwoju poszczególnych miejscowości czy inwestycji. Dla mnie jest też ważna jedna kwestia – mówi prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Fundamentalny wniosek to dobra współpraca rządu i samorządu. Bez tego nie da się zmieniać naszych małych ojczyzn. Bardzo mocno to wybrzmiewało niezależnie od poglądów politycznych, które mają samorządowcy. Dzięki temu możemy zacząć realizować nie tylko inwestycje, ale także myśleć w przyszłości czym mają być nasze małe i średnie miasta.
Podczas szeregu dyskusji poruszano niełatwe tematy, o czym mówi burmistrz Janowa Lubelskiego, Krzysztof Kołtyś: – Wśród nich było wyludnianie się małych i średnich miast oraz starzenie się społeczeństwa. Mamy do czynienia z wieloletnimi zapóźnieniami, z niedoinwestowaniem tej “małej” części kraju. Teraz, po wybuchu wojny ruch turystyczny w województwie lubelskim zmalał o około 50%.
Inwestycje to podstawa
I to właśnie na Kongresie próbowano rozmawiać o tym, jak do małych czy średnich miejscowości przyciągnąć turystów.
– Potrzebne są przede wszystkim inwestycje – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. – A branża turystyczna zainwestuje wtedy, kiedy będzie zapewniony sprawny i szybki dostęp komunikacyjny dla potencjalnego turysty. Bardzo ważna jest rozbudowa tzw. infrastruktury czasu wolnego, czyli ścieżek rowerowych i pieszych. To wszystko, co może być atrakcją dla turystów, dodatkowo będzie także dużym uatrakcyjnianiem miejsca zamieszkania dla stałych mieszkańców.
Nowa strategia małych i średnich miast
Podczas Kongresu podkreślano potrzebę opracowania nowej strategi małych i średnich miast, ale dopasowanej konkretnie pod samorząd. – Jesteśmy wdzięczni rządowi za pomoc kierowaną do samorządów, ale wystawialiśmy też konkretne wnioski czy postulaty – mówi dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski. – Podkreśliliśmy również to, że ubywa dochodów bieżących. Zwróciliśmy uwagę na konieczność takiej zmiany przepisów, żeby zwiększyć samodzielność energetyczną miast i gmin.
Podczas rozmów wiele osób podkreślało, że dobra współpraca między rządem a samorządem jest kluczowa dla rozwoju Polski.
CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Rząd i samorząd to dwa płuca tego samego organizmu [FILM, ZDJĘCIA]
Kongres Małych i Średnich Miast odbywał się w Chełmie po raz drugi. Zorganizowały go Związek Miast Polskich, miasto Chełm i Unia Miasteczek Polskich.
MaTo / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska