Most w ciągu ul. Żeglarskiej w Lublinie będzie nosił imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Zdecydowali o tym – podczas dzisiejszej sesji – miejscy radni.
Projekt uchwały w tej sprawie został zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości. – Decyzja o nazwie została podjęta ponad podziałami – mówi radny PiS, Piotr Popiel. – Ten kandydat nie budzi wątpliwości i to nas bardzo cieszy. To osoba, która rzeczywiście jest ponad podziałami. Chyba wszystkie grupy w Radzie Miasta poparły tę kandydaturę.
– Ryszard Kaczorowski to wybitna postać, która zasługuje na upamiętnienie, pomimo że tak krótko pełnił funkcję prezydenta – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, Leszek Daniewski. – Ma świetny życiorys. Walczył podczas II wojny światowej, współtworzył Szare Szeregi. Cieszę się, że ta nazwa będzie na moście łączącym dwie dzielnice: Zemborzyce i Wrotków.
Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Funkcję tę pełnił w latach 1989–1990. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku wraz z 95 przedstawicielami państwa polskiego. Został pochowany w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
CZYTAJ: Lublin: most w ciągu ul. Żeglarskiej przechodzi odbiory techniczne
Roboty przy budowie nowego mostu zostały już zakończone, a miasto Lublin zaczęło odbiory techniczne obiektu. W końcu marca przeprowadzono próby obciążeniowe. Drogowcy przy pomocy samochodów ciężarowych o łącznej masie blisko 200 ton sprawdzili stabilność i wytrzymałość nowej przeprawy nad Bystrzycą.
Drogowcy najpierw rozebrali stary most w ciągu ul. Żeglarskiej i w tym samym miejscu wybudowali nowy. Jest on większy od dotychczas istniejącego. Jego długość to ponad 50 m a szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni 8 m. Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej.
CZYTAJ: Wytrzymał 200 ton. Most na Żeglarskiej po próbach obciążeniowych [ZDJĘCIA]
Inwestycja zakładała także przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego – wraz z budową kanalizacji deszczowej, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz 2 zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Objęła także korektę przebiegu ścieżki rowerowej oraz regulację koryta rzeki, nasadzenia drzew i krzewów.
MaTo / opr. ToMa
Fot. Urząd Miasta Lublin / nadesłane