Tablica upamiętniająca Stefana Sendłaka zostanie odsłonięta dziś (24.03) w Zamościu.
Stefan Sendłak urodził się w 1899 roku. 19 lat później wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Współtworzył jej komórki na Zamojszczyźnie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Po wybuchu II wojny światowej organizował konspiracyjną siatkę PPS na Lubelszczyźnie. Pomagał zagrożonym Zagładą Żydom. Jesienią 1942 roku zorganizował Komitet Zamojsko-Lubelski Niesienia Pomocy Żydom, który uratował 267 osób. Później został kierownikiem Referatu Terenowego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wziął udział w powstaniu warszawskim. Pełnił wówczas funkcję zastępcy delegata rządu w rejonie Śródmieście-Północ.
CZYTAJ: Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów
Po zakończeniu wojny wznowił działalność w ruchu socjalistycznym, ale został w 1948 roku usunięty z PPS za niezgodę na przejęcie dyktatorskiej władzy w Polsce przez komunistów. Był dwukrotnie aresztowany przez UB. Zmarł 2 sierpnia 1978 roku w Warszawie. Został odznaczony w 2020 roku medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Fundatorem tablicy jest Instytut Pamięci Narodowej. Odsłonięcie tablicy odbędzie się o godz. 12.00 przy ul. Partyzantów 12 przed budynkiem dawnej łaźni miejskiej, której Stefan Sendłak był kierownikiem.
AP / opr. AKos
Fot. nadesłane