91. urodziny świętuje Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike”, jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych. Szczególne uznanie zyskały jego powieści: „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”.
Urodził się 25 marca 1932 w Dwikozach. W 1956 roku ukończył polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
– Studia na KUL-u zawdzięczam swojej żonie – mówił kilka lat temu Radiu Lublin pisarz. – Namówiła mnie do nich moja ówczesna dziewczyna, a obecna żona. Ona widziała, co to jest polonistyka i dowiedziała się, że na KUL-u jeszcze we wrześniu przyjmują. Pamiętam, że miałem moment wahania. Powiedziałem jej: „jak będę wyglądał przez okno, to znaczy, że jadę na studia, ale jak nie zobaczy mnie w oknie, to znaczy, że nie jadę”. Ale zobaczyła mnie w oknie, bo nie mogłem sobie wyobrazić, że ona będzie gdzieś na studiach, a ja w swojej wsi.
CZYTAJ: Dwukrotny laureat Nike wyróżniony przez KUL
Debiutował w 1955 roku recenzją powieści E. de Greff „Noc jest moim światłem”. Pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, gdzie był między innymi zastępcą redaktora naczelnego. Był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony” i dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. Ekranizacji i realizacji teatralnych jego utworów podejmowali się tacy twórcy jak: Wojciech Marczewski, Kazimierz Dejmek czy Izabella Cywińska. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków, między innymi na: angielski, holenderski, słoweński, bułgarski, łotewski, estoński, gruziński i turecki.
Myśliwski jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike”: za powieści „Widnokrąg” w 1997 roku oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” dziesięć lat później.
CZYTAJ: Wiesław Myśliwski pierwszym honorowym obywatelem Szczebrzeszyna
Jest też honorowym przewodniczącym Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jego słowa: „Ufam językowi. Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat” – stały się mottem przewodnim festiwalu. Został też Człowiekiem Słowa 2017. W roku 2022 stał się pierwszym honorowym obywatelem Szczebrzeszyna.
W 2019 roku odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis „za ogromny wkład w kulturę polską”.
RL / opr. ToMa
Fot. archiwum