Firma Telbud przedstawiła projekt zapory elektronicznej na granicy z Rosją. Straż Graniczna zgłosiła uwagi, które teraz są uwzględniane. Prace instalacyjne mają się zacząć w pierwszej połowie kwietnia – przekazała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.
Zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu, na granicy z obwodem kaliningradzkim będzie miała 199 km. Swoim zasięgiem obejmie całą lądową granicę polsko-rosyjską z wyjątkiem odcinka Mierzei Wiślanej, gdzie już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.
CZYTAJ: Wspólne szkolenie lubelskich terytorialsów i brytyjskich kawalerzystów [ZDJĘCIA]
W grudniu Straż Graniczna podpisała umowę z wykonawcę systemu, polską firmą Telbud SA z siedzibą w Poznaniu. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowana została kwota ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych odcinkach granicy.
Rzeczniczka SG poinformowała w środę, że firma przedstawiła cały projekt zapory. Formacja zgłosiła do niego uwagi, które teraz są uwzględniane i nanoszone do projektu. Jak zapewniła rzeczniczka, wszystko odbywa się w terminie.
Według porucznik Michalskiej prace instalacyjne na granicy mogą zacząć się w pierwszej połowie kwietnia.
Projekt przedstawiony przez Telbud składa się z czterech części. Jedna z nich poświęcona jest budowie Centrum Nadzoru w Kętrzynie. Tam będą analizowane sygnały przesyłane z zapory. Firma zaprojektowała i przygotuje też zespół urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy.
CZYTAJ: Handlowali bronią i narkotykami. Policjanci zatrzymali 7 osób [ZDJĘCIA i WIDEO]
Obecnie polsko-rosyjską granicę dodatkowo zabezpiecza tymczasowa zapora z concertiny, którą od listopada ub. roku na wniosek SG rozstawiało wojsko.
Zapora elektroniczna na granicy z Rosją – tak jak stalowa i elektroniczna zapora na granicy z Białorusią – powstaje na podstawie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa ta weszła w życie 4 listopada 2021 roku. Została uchwalona w związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej.
Zgodnie z ustawą do tej inwestycji nie są stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do związanych z nią zamówień nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych. Kontrolę nad zamówieniami sprawuje CBA. Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zabezpieczenia są niejawne.
PAP / RL / opr. WM
Na zdj. zapora na granicy z Białorusią. Fot. Straż Graniczna Twitter