Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił roszczenie spółki Warbus, która świadczyła usługi przewozu pasażerów na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. W lipcu 2019 roku Warbus zaprzestał świadczenia usług domagając się dodatkowego wynagrodzenia i waloryzacji stawki za wozokilometr.
CZYTAJ: Nie będzie śledztwa w sprawie spółki Warbus
– Sąd Okręgowy w całości oddalił powództwo, uznając, iż sposób waloryzacji dokonywany przez ZTM był prawidłowy i brak było prawnej możliwości dokonania zmiany przedmiotowej umowy w tym zakresie, a same żądania spółki Warbus i zaproponowana przez firmę metoda waloryzacji prowadziłaby do nieracjonalnych wyników, a całkowity koszt kontraktu przekraczałaby o wiele milionów złotych wartość przedmiotu umowy – mówi radca prawny ZTM w Lublinie Justyna Ćwirta-Jelonek.
CZYTAJ: ZTM kontra Warbus. Prokuratura weryfikuje zasadność doniesienia
Według wyliczeń ZTM w Lublinie, gdy przyjąć żądania spółki Warbus tylko za I kwartał 2022 r. trzeba by zapłacić prawie tyle, co za cały 2018 r. Natomiast płatność na koniec 2022 r. wynosiłaby ponad 214 milionów złotych, czyli o 100 milionów więcej niż wartość umowy z 2016 roku. Jej całość opiewała na niemal 114 mln zł.
CZYTAJ: Kara dla Warbusu. ZTM wypowiedział umowę, Warbus przygotowuje pozwy
– Przyjęcie sposobu waloryzacji prezentowanego w pozwie przez spółkę Warbus spowodowałoby, że zwaloryzowane wynagrodzenie ogółem wyniosłoby na koniec kontraktu ponad 1,5 miliarda złotych – informuje ZTM.
Wyrok jest nieprawomocny.
PaSe / opr. AKos
Fot. archiwum