Wirtualną strzelnicę oddano do użytku w Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach. To pierwsza tego typu inicjatywa w powiecie bialskim. Strzelnica powstała z myślą o klasach mundurowych, które funkcjonują przy szkole.
– Od 2007 roku w naszej szkole funkcjonują oddziały mundurowe, m.in. są to klasy wojskowe – mówi Izabela Sokołowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach. – Dlatego też jak zobaczyliśmy, że możemy starać się o strzelnicę wirtualną w naszej szkole, to podjęliśmy takie starania. Strzelnica znajduje się na terenie szkoły. Zaadaptowaliśmy jedną z sal lekcyjnych, która nie była już wykorzystywana do prowadzenia zajęć dydaktycznych, a spełniała wymogi. Część młodzieży już korzysta z tej strzelnicy. Odbywają się specjalistyczne zajęcia.
CZYTAJ: Wirtualna strzelnica już działa. Można z niej skorzystać w Milejowie
Dobre wyposażenie i bezpieczeństwo
– Strzelnica jest naprawdę dobrze wyposażona. Pozwala rozwijać umiejętności strzeleckie. Nie jest taka jak prawdziwa, ale jest duże wyposażenie broni. Ciężar broni zgadza się z prawdziwą – mówią uczennice. – Można przyzwyczaić się do tego ciężaru w dłoni. Wiążę swoją przyszłość z wojskiem. Ta strzelnica na pewno mi pomoże. Korzystam ze strzelnicy co poniedziałek podczas edukacji policyjnej. Mam dwie bronie do wyboru: Glock 19 i M4. Uważam, że strzelnica jest bardzo bezpieczna, bo tam nie strzela się prawdziwymi nabojami – dodaje jeden z uczniów.
– Jest to strzelnica całkowicie multimedialna, całkowicie bezpieczna – zaznacza Mariusz Smagieł, kierownik strzelnicy w Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach. – Strzały są oddawane przy pomocy repliki broni M4 i Glock 19. Nie oddajemy ich z użyciem amunicji, tylko przy pomocy lasera skoordynowanego ze spustem. Do tego mamy wirtualną tarczę, która podlicza punkty danego strzelca. Strzelnica przygotowuje do pracy z bronią przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Strzelnica to nie tylko strzelanie; chodzi też o bezpieczeństwo.
Jakie są cele utworzenia takiej strzelnicy dla młodzieży?
– Przygotowanie do pracy w służbach mundurowych, takich jak wojsko, policja, straż graniczna i inne służby o wyższym stopniu zaawansowania – wskazuje Mariusz Smagieł. – To jest takie przygotowanie do początkowej pracy i obchodzenia się z bronią. Uczeń po szkoleniu na takiej strzelnicy jest bezpośrednio przygotowany. Instruktor nie musi zaczynać z nim wszystkiego od nowa. On już jest na pewnym etapie i jego umiejętności zostają tylko korygowane, a nie zaczyna się uczyć od początku. W obecnej sytuacji globalnej jest to bardzo pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, gdyż przygotowujemy młodzież do służby. Na naszym terenie rozbudowują się jednostki wojskowe i będzie potrzeba dużo funkcjonariuszy. Podobnie, jeśli chodzi o policję. Taki adept po przeszkoleniu na strzelnicy już ma jeden etap opanowany na 70-80 procent.
CZYTAJ: Nowa technologia wkracza do wojska i szkół. Wirtualna strzelnica powstanie w Puławach
Koszt utworzenia wirtualnej strzelnicy to 190 tys. złotych. Pieniądze na ten cel przeznaczyło starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
MaT / opr. WM
Fot. nadesłane