Małopolski Festiwal Komiksu w Krakowie zaplanowano na 1 kwietnia 2023 roku. Brzmi jak żart? A jednak nie!
– To miała być data, która zszokuje Mike’a Mignolę na tyle, by pojawił się na naszej imprezie w charakterze gościa specjalnego. Plan był taki, żeby wszyscy myśleli, że to żart, a tu nagle BAM! Mike w naszej bibliotece! – mówi Michał Jankowski, członek zespołu organizującego Małopolski Festiwalu Komiksu. – A tak zupełnie na poważnie, długo zastanawialiśmy się nad wyborem daty festiwalu. Od kilkunastu lat staraliśmy się, by był to ostatni weekend marca. W tym roku termin został już zajęty przez inny komiksowy festiwal (chodzi o 12. Krakowski Festiwal Komiksu), więc aby zdążyć jeszcze przed świętami wybraliśmy prima aprilis.
Do wydarzenia pozostały już jedynie trzy tygodnie. Zapytany o to, czy wszystko zostało już dopięte na ostatni guzik, Michał Jankowski zdradza zaskakującą i niezwykle praktyczną prawdę: – W tym roku zrezygnowaliśmy z guzików i przerzuciliśmy się na suwaki. Tak jest po prostu wygodniej. Można powiedzieć, że finiszujemy – dodaje.
– To pierwsza edycja pod zmienioną nazwą. Nie zapominajmy jednak, że przez poprzednie 11 lat wypracowaliśmy pewien schemat budowania programu w oparciu o atrakcje, które do tej pory świetnie się sprawdzały – podkreśla Jankowski. – W tym roku mocniej skupiliśmy się na atrakcjach dla najmłodszych fanów historyjek obrazkowych. Będą zatem spotkania z autorami komiksów dla dzieci, warsztaty, animacje, a nawet gra terenowa.
CZYTAJ: Proza Grabińskiego zaadaptowana na komiks. Jak powstawała „Szalona zagroda”?
Żartem nie jest, że w pierwszy kwietniowy weekend kwietnia miłośnicy komiksów będą mogli doświadczyć w Krakowie wielu intensywnych komiksowych zdarzeń.
– Specjalnie na nasze zaproszenie pierwszy raz Kraków odwiedzą Aimée de Jongh oraz Typex. Poza tym na festiwalu pojawi się dużo polskich autorów. Wśród nich będą m.in. Przemysław Truściński, Sławomir Kiełbus, Piotr Nowacki, Magdalena Kania, Wojciech Stefaniec, Piotr Bednarczyk i inni – zapowiada Michał Jankowski.
Lista gości jest znacznie dłuższa: wśród ujawnionych już postaci znanych z komiksowego półświatka organizatorzy wymieniają: Rafała Szłapę, Huberta Ronka, Martę Falkowską czy Macieja Kura.
– Szykujemy też coś wyjątkowego dla koneserów sztuki – zapowiada Michał Jankowski. – Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawę pod tytułem „Kup ten Art”, która będzie zbierała oryginalne prace polskich artystów komiksowych. Ich dzieła można będzie kupić bezpośrednio na festiwalu, a ceny będą podane bezpośrednio na wystawie. Kuratorem wystawy jest Nikodem Cabała, co daje gwarancję doboru świetnych prac.
CZYTAJ: Luko Czakowski: Program Pośmiertnej Resocjalizacji to główny filar mojej ponurej wizji przyszłości
Pierwszy dzień Festiwalu tradycyjnie zakończy się bezkrwawą bitwą komiksową, a przez cały weekend miłośnicy komiksów będą mogli zaopatrzyć się w zeszyty i albumy na komiksowej giełdzie. Organizatorzy zaplanowali też strefę autografów oraz spacer komiksowy po Krakowie.
Pełnego programu jeszcze nie ma, a fani komiksu spoza Krakowa pewnie chcieliby sobie zapewnić dogodny przejazd, by nie opuścić żadnego punktu. Jakie więc będą godziny ramowe wydarzenia? – Startujemy w sobotę o 9.00, a kończymy w niedzielę o 15:30 – zdradza Michał Jankowski i dodaje: – Już nie możemy się Was doczekać!
Małopolski Festiwal Komiksu odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Artetece na ul. Rajskiej 1 w Krakowie. Tydzień wcześniej (24-26.03) w Pałacu Potockich będzie miał miejsce 12. Krakowski Festiwal Komiksu.
CZYTAJ: Kasia Babis: Marzy mi się, żeby wydawać już tylko autorskie projekty
DySzcz
Fot. materiały organizatora