Wystawy z użyciem rozszerzonej rzeczywistości czy kosmiczne spektakle – to tylko niektóre z wydarzeń, które zostaną zorganizowane w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Dziś (16.03) oficjalnie młodzi przejmują Lublin.
Silne i dynamicznie zmieniające się miasto
Lublin przygotowywał się do tego momentu dwa lata. I stało się. Dziś oficjalnie miasto przejmują młodzi w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Zaplanowano dla nich kilkaset imprez, a lista wciąż się powiększa…
– Mamy mocne fundamenty do budowania silnego i dynamicznie zmieniającego się miasta – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Kreatywnego, innowacyjnego miasta tworzącego możliwości dla zaspokajania aspiracji wszystkich mieszkańców, zwłaszcza młodych, od których będzie zależeć przyszłość. 35 procent populacji naszego miasta to ludzie młodzi. Mamy najwyższy w Polsce wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni, bo wynoszący 14 procent. To 8,5 tysiąca studentów zagranicznych z ponad 100 krajów. To wskaźnik, którego w Polsce nie ma żadne inne miasto.
CZYTAJ: Młodzi przejmują Lublin. Dziś oficjalne otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży
– Tym młodym ludziom tworzymy przyjazne miejsca w Lublinie – dodaje Żuk. – Przykładem jest nieodległa przestrzeń pod nazwą „Hej!”, która została już zagospodarowana przez 4 tysiące młodych ludzi w ciągu ostatnich miesięcy. To pokazuje, że młodzi ludzie oczekują takich działań. Przed nami budowane w Centrum Kultury podziemie, które będzie do dyspozycji nie tylko młodych artystów. Wreszcie pamiętamy o naszym zobowiązaniu – budynek w centrum miasta po dawnej Astorii też chcemy przeznaczyć w pozostałej części dla organizacji i ludzi młodych.
– Jako Europejska Stolica Młodzieży 2021 mamy pewne wskazówki dla Lublina – mówi zastępca mera Kłajpedy na Litwie Arvydas Cesiulis. – Bardziej zaufać młodzieży, promować inicjatywy i przywództwo organizacji młodzieżowych. Być miastem otwartym dla młodzieży z całej Unii Europejskiej. Kłajpedzie bardzo zależy na współpracy z miastem Lublin, zarówno na poziomie organizacji młodzieżowych, jak i jeśli chodzi o rozwijanie kompleksowych relacji z samorządem Lublina, biznesem, organizacjami kulturalnymi i sportowymi.
Kosmiczny akcent podczas obchodów
– Obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży będą bardzo szczególne – zaznacza producent kreatywny studia Science Now operatora projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej, Jan Pomierny. – Do wszystkich wątków, które pojawiają się w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży, premierowo dołączają także wątki kosmiczne. Dzieje się tak dlatego, że do grona partnerów Europejskich Stolic Młodzieży dołącza Europejska Agencja Kosmiczna. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać tę dodatkową, kosmiczną perspektywę na to, co na Ziemi jest naprawdę najważniejsze, ale też to, co stanowi wyzwania, także z punktu widzenia młodych ludzi. Dzięki działaniom, które zaplanowała Europejska Agencja Kosmiczna, które będą miały swoją premierę w Lublinie (ale to jest wieloletni program, więc sięga swoimi planami także do Gandawy i do Lwowa), będziemy w stanie przekonać się, jak bardzo kosmos potrzebuje dzisiaj młodych ludzi. Młodzi ludzie będą w stanie przekonać się, jak bardzo kosmos może być dla nich użyteczny. Jest on wszechobecny, jeśli chodzi o nasze codzienne życie.
CZYTAJ: Lublin przyjazny zwierzętom. Już ponad 80 obiektów przyjmie pupili
– W Lublinie będziemy mogli zaprezentować m.in. wystawę plenerową – uzupełnia Pomierny. – Wystawa plenerowa pojawi się w kilku lokalizacjach. Zostanie także rozszerzona przez rozszerzoną rzeczywistość. Dzięki temu zobaczymy więcej. Poznamy tę kosmiczną perspektywę. Zaprosimy państwa również na kosmiczny spektakl, który zostanie stworzony przy udziale młodych ludzi, a także kreatywny campus. To przedsięwzięcie, w którym młodzi ludzie rozwijali swoją przedsiębiorczość, będą mogli skorzystać z tego, co dostarcza im kosmos, żeby przygotowywać rozwiązania potrzebne w naszym życiu codziennym.
Czego w mieście potrzebują młodzi ludzie?
Sprawdziliśmy, czego młodym ludziom brakuje w Lublinie. – Przydałoby się więcej targów naukowych, spotkań dla młodzieży, koncertów i więcej okazji do interakcji, żeby ludzie bardziej się na siebie otwierali. Dobrym pomysłem byłyby zabawy w postaci swobodnych rozmów czy gier terenowych – uważają mieszkańcy.
Program Europejskiej Stolicy Młodzieży został podzielony na 4 „sezony”: #Spotkajmy się, w który wpisuje się dzisiejsza ceremonia otwarcia; #LublinToTy, w którym miasto stawia na promowanie wolontariatu i pobudzanie aktywności uczniów oraz studentów; #CzilujwLublinie wypełniony wydarzeniami mającymi charakter rekreacyjny i wypoczynkowy oraz #PrzyszłośćToMy – ostatni sezon, podczas którego odbędą się wydarzenia międzynarodowe, m.in. o charakterze sportowym.
CZYTAJ: W Lublinie wdrożą Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży
Dodatkowo, Miasto we współpracy z Fundacją Sempre a Frente ma zamiar opracować i wdrożyć Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży w lubelskich placówkach. Celem tego przedsięwzięcia jest zapobiegnięvir zjawisku przemocy wśród młodych, a także stworzenie uczniom oraz wychowankom przyjaznego środowiska, w którym będą czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Według ogólnopolskich statystyk 33% młodzieży w wieku 13-17 lat doświadczyło przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych, 57% dzieci doznało przemocy rówieśniczej, a ponad 70% dzieci doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia.
EwKa / opr. WM
Fot. Miasto Lublin