Powiat łęczyński ma być samowystarczalny energetycznie. To założenie podpisanego dziś (17.02) Łęczyńskiego Klastra Energii.
– Samowystarczalność energetyczna powiatu ma być oparta na fotowoltaice – mówi Dariusz Stawowy, prezes Łęczyńskiej Energetyki, która jest koordynatorem klastra. – Przede wszystkim mówimy o farmach fotowoltaicznych, ponieważ jest to najprostsze w wykonaniu. Kolejnym etapem są wiatraki. Możemy jeszcze mówić o biogazowniach. Kopalnia w swoich planach również przewiduje przede wszystkim budowę farm fotowoltaicznych. Jedna z tych budów się właśnie zaczęła.
CZYTAJ: LW Bogdanka: „Plan produkcyjny jest niezagrożony”
Wśród dziesięciu sygnatariuszy klastra jest siedem samorządów.
– Na terenie gminy mamy duży teren, na którym miała powstać elektrownia. To miejsce może być wykorzystane pod budowę odnawialnych źródeł energii – mówi burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski. – Nam, samorządowcom, zależy na tym, aby znaleźć rozwiązania na wytwarzanie energii i dostarczanie jej mieszkańcom. Zależy nam również na tym, aby ta energia była tania. Trudno by się to robiło w pojedynkę. Na pewno w grupie, w szerokim porozumieniu jest to znacznie łatwiejsze i korzystniejsze.
W klastrze uczestniczy też Politechnika Lubelska, która ma wspomagać całe przedsięwzięcie od strony naukowej.
Porozumienie w tej sprawie podpisano dziś w siedzibie Bogdanki, która jest liderem Klastra.
– Zyski ze sprzedaży węgla chcemy inwestować w transformacje energetyczną, kolejnym krokiem jest dywersyfikacja źródeł przychodów – mówi prezes Bogdanki Kasjan Wyligała. – Jedną z nóg będzie wytwarzanie energii. Nie mówię tylko o projekcie, który jest zaawansowany, farmy fotowoltaicznej, ale chcemy być tutaj w regionie jednym z wiodących dostawców czystej energii elektrycznej.
Sygnatariuszami klastra jest także powiat łęczyński oraz gminy: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów i Spiczyn.
MaK / opr. PrzeG
Fot. MaK