Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji wzrosła do 2316 – wynika z najnowszych danych. Wcześniej informowano o 1762 zabitych. W Syrii zginęło 1440 osób. W Turcji rannych zostało 13293 osób, a w Syrii 3411. Spod gruzów w Turcji uratowano 7340 osób – informują służby ratunkowe.
CZYTAJ: Ekspert: bardzo trudno jest przewidzieć trzęsienie ziemi
Około 6 tysięcy budynków zawaliło się w Turcji w wyniku wstrząsów, a w miastach Gaziantep i Hatay w gruzach są całe dzielnice. Pas startowy na lotnisku w Hatay został rozdarty na pół, a podobnie jak jedna z autostrad na południu Turcji. W 10 tureckich prowincjach na tydzień zamknięto szkoły. Dotychczas prowincjom na obszarze dotkniętym klęską wysłano 250 milionów tureckich lirów, to około 13,3 miliona dolarów, w ramach funduszy ratunkowych. Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił siedem dni żałoby narodowej. Flagi będą opuszczone do połowy masztu, także w zagranicznych przedstawicielstwach.
CZYTAJ: Prezydent Turcji zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi
W Syrii zawaliło się kilkaset budynków, tysiące zostało uszkodzonych. Ratownicy potrzebują ciężkiego sprzętu. Szkoły będą zamknięte w całej Syrii do końca tygodnia. Nie działa rafineria Banijas, która została uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi. To jeden z najgorszych takich kataklizmów w historii obu krajów, a liczba zabitych może się jeszcze zwiększyć. Ratownicy zarówno w Turcji, jak i w Syrii walczą z czasem, by wyciągnąć spod gruzów jak najwięcej żywych osób.
Do pierwszego trzęsienia ziemi doszło około 4.30 nad ranem czasu miejscowego. Drugie trzęsienie zanotowano około 13.00 miejscowego czasu. Ziemia trzęsie się cały czas: dotychczas zanotowano setki wstrząsów wtórnych. Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.
CZYTAJ: Świat pomaga Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi
Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Bierze w niej udział około 10 tysięcy ratowników tureckich, ale pomoc zaoferowało 45 krajów, w tym Polska, z której do Turcji wyleci dziś zespół 76 strażaków. Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.
Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.
CZYTAJ: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi. Polska wśród krajów, które wyślą ratowników
RL / PAP / opr. WM
Fot. EPA/ERDEM SAHIN Dostawca: PAP/EPA