W związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta poleciłem przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki, odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
CZYTAJ: MSW zawiesza ruch na przejściu granicznym w Bobrownikach
– W związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta poleciłem podległym mi służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki, odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi – poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Lista sankcyjna funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Na liście zamieszczani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi. Listę sankcyjną MSWiA opublikowało pod koniec kwietnia ubiegłego roku.
CZYTAJ: Sąd w Grodnie skazał działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia
W środę (08.02) sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił wyrok 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Według białoruskiego sądu, Poczobut miał “wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić “celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”.
W środę wieczorem Sejm przez aklamację przyjął uchwałę potępiającą ten wyrok. – Sejm RP zdecydowanie potępia skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na 8 lat więzienia. Wyrok ten stanowi kulminację trwających od początku 2021 r. represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi – głosi uchwała odczytana przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską.
CZYTAJ: Sąd w Mińsku nie zgodził się wypuścić na wolność Andrzeja Poczobuta
Jak podkreślono w uchwale, dotychczasowe formy represji, prześladowania członków Związku Polaków na Białorusi, likwidacja polskich szkół i organizacji kulturalnych, profanacja polskich miejsc pamięci to akty nieakceptowalne, stojące w sprzeczności z zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi.
Oburzenie wyrokiem na Andrzeja Poczobuta wyrazili w środę m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W związku z tym wyrokiem do polskiego MSZ został wezwany charge d’affaires ambasady Białorusi w Polsce Aleksander Czasnouski.
49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.
Andrzej Poczobut prawdopodobnie pozostanie w areszcie w Grodnie do rozpatrzenia apelacji
W przypadku zaskarżenia wyroku sądu obwodowego Andrzej Poczobut pozostanie w areszcie w Grodnie do dnia rozpatrzenia apelacji przez Sąd Najwyższy – wynika z praktyki sądowej na Białorusi. Sąd powinien również teraz wydać zgodę na spotkanie Poczobuta z bliskimi.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. Kancelaria Premiera from Poland, PDM-owner, via Wikimedia Commons