– Niedaleko Biłgoraja na Lubelszczyźnie odkryliśmy 500 mln m3 nowych zasobów gazu ziemnego – poinformował w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Tym samym zasoby wydobywalne złoża wzrosły do 700 mln m3. Zdaniem specjalistów Spółki, mogą być one jeszcze większe, co mają potwierdzić kolejne prace wykonane na tym złożu.
– Połączenie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem i kolejne odkrycia z rodzimych złóż pozwolą nam utrzymać w najbliższych latach własną produkcję gazu na poziomie zbliżonym do 20 procent rocznego zapotrzebowania Polski. Każdy metr sześcienny gazu ziemnego z własnego wydobycia to nie tylko dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa, ale także dodatkowe wpływy finansowe dla samorządów, na których terenie eksploatujemy surowce. Dlatego ORLEN w dalszym ciągu będzie inwestować w poszukiwania i wydobycie węglowodorów. Integracja w silnym koncernie multienergetycznym spółek działających w segmencie upstream pozwoli zintensyfikować działania w tym zakresie i stworzyć potencjał do osiągania jeszcze lepszych efektów – dodaje prezes Daniel Obajtek.
CZYTAJ: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą podwyżki cen ciepła
Potwierdzenie nowych zasobów gazu ziemnego w złożu w okolicach Luchowa Dolnego (gmina Tarnogród, powiat biłgorajski) to efekt wykonania otworu rozpoznawczego Jastrzębiec-4. Wstępne szacunki wskazują, że w tym złożu znajdują się zasoby gazu ziemnego o wielkości ok. 700 mln metrów sześć. Analiza obrazu sejsmicznego pozwala sądzić, że w rzeczywistości złoża mogą być jeszcze większe. Obecnie trwają dalsze prace rozpoznawcze – informuje spółka.
Otwór Jastrzębiec-4, z którego roczna produkcja może osiągnąć ok. 22 mln m sześc. gazu, włączony będzie do eksploatacji infrastruktury kopalnianej Ośrodka Zbioru Gazu Wola Różaniecka. Podobnie jak kolejny otwór Jastrzębiec-5, którego wiercenie obecnie rozpoczyna się na tym samym placu wiertnicznym.
Eksploatacja gazu z kolejnych złóż ma korzystny wpływ na kondycję finansową samorządów. Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów uiszczają tzw. opłatę eksploatacyjną. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2022 roku PGNIG z Grupy Orlen z tego tytułu przekazało do samorządowych budżetów około 140,5 mln zł.
Materiał prasowy / RyK / opr. AKos
Fot. Daniel Obajtek FB