O barwach biało-czerwonych, kokardzie narodowej oraz o sztuce etykiety i ceremoniału rozmawiano dziś w Książnicy Zamojskiej. 7 lutego przypada 192. rocznica przyjęcia przez Sejm Królestwa Polskiego uchwały o barwach narodowych.
– To dzień, w którym wspominamy najstarszy symbol tożsamościowy Rzeczypospolitej Polskiej – kokardę narodową w kolorach białym Królestwa Polskiego i czerwonym Wielkiego Księstwa Litewskiego – mówi wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, ambasador „dobrej flagi”, pułkownik Marek Kwiecień. – Szkoda, że zaprzepaściliśmy sytuację, kiedy mimo wniosku pana Aleksandra Bąka nie przywrócono kokardzie symbolu Rzeczypospolitej. Wniosek został złożony w 190. rocznicę uchwalenia barw Rzeczypospolitej, ale niestety prawnicy sejmowi go odrzucili.
W wykładach o barwach narodowych uczestniczyli m.in. uczniowie zamojskiego Ekonomika.
– Wiele się dowiedziałam, na przykład tego, że flaga bez odpowiednich proporcji to nie jest flaga – mówi Julka. – Jakby już była inna wielkość, to można po niej pisać. Nie wiedziałam, jak składać flagę. Dopiero dzisiaj się dowiedziałam.
Na spotkaniu została zaprezentowana także skrzynia flagowa. Książnica Zamojska jest trzecim miejscem w Zamościu, gdzie można zdeponować zużyte flagi.
AP / opr. WM
Fot. Piotr Piela