Co widzimy, jak widzimy i dlaczego? „OBRAZ. Zagadka wzrokowa. Gramatyka języka wizualnego” to tytuł książki prof. Dobrosława Bagińskiego, artysty w dziedzinie fotografii i filmu, rzeźby, malarstwa. Autor zajmuje się też teorią sztuki. Książka wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata. Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Dobrosław Bagiński, z którym porozmawiamy o tym, dlaczego: trudno złapać komara w locie, mało jest sztuki w sztuce, a tę najnowszą rozumiemy lepiej od dawnej, chociaż wydaje się nam odwrotnie.
\W Teatrze Starym w cyklu „Bitwa o literaturę” gościem Grażyny Lutosławskiej był we wtorek Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki, tłumacz. Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, takich jak „Lista obecności” (2007), „Gościnność słowa” (2012), „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016), „Tłumacz między innymi” (2018) oraz „Bunt wizjonerów” (2019). Opublikował kilkanaście zbiorów wierszy, m.in. „Puste noce” (2017), za które otrzymał Nagrodę Silesius w kategorii najlepsza książka poetycka roku. Jego najnowszy tom wierszy „Mondo cane” (2021), nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, wyróżniony został Nagrodą Nike. Jest też laureatem Nagrody Tuwima za całokształt twórczości. Przekładał utowry Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Edmunda White’a, Ursuli Le Guin, Denise Riley i wielu innych. Opracował także antologie „Sześć poetek irlandzkich” (2012), „Poetki z wysp” (2015, z Magdą Heydel) oraz „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” (2018). Rozmowa w Teatrze Starym dotyczyła poezji. Kim jest słowiarz? Dlaczego dobrze jest tańczyć z nowymi słowami? Czy są tematy, o których poeta powinien milczeć? A czy i czego może się wstydzić? Wrócimy do fragmentów tego wieczoru.
W 350 odcinku słuchowiska „Bazarek” przy stole siedzi wielki Redaktor i po podbródku ścieka mu kropla tłuszczu ulana z kołduna, a Lucjan nic nie wie o kolorach.
Będą też zaproszenia do Teatru Osterwy.
Na zdj. fragment okładki książki Dobrosława Bagińskiego „OBRAZ. Zagadka wzrokowa. Gramatyka języka wizualnego”, fot. nadesłane