– Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy – czytamy we wspólnym oświadczeniu przywódców Polski, Francji i Niemiec.
O przyjęciu wspólnej deklaracji poinformował prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w piątek (24.02), czyli w dzień rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę. – Dzisiaj w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja nasza, czyli państw Trójkąta Weimarskiego. Myśmy rozmawiali z panem kanclerzem Olafem Scholzem i panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na ten temat w Monachium, że taką wspólną deklarację przygotujemy właśnie na rocznicę, na dziś – poinformował prezydent Duda na konferencji prasowej.
Dodał, że deklaracja jest „bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie, i mocna w sensie politycznym”. „Więc przyjmujemy ją z satysfakcją” – zaznaczył prezydent. Pełny tekst deklaracji został opublikowany w piątek na prezydenckiej stronie internetowej.
CZYTAJ: 365 dni rosyjskiej inwazji. Ukraina walczy o wolność
Jak czytamy w opublikowanej deklaracji, przywódcy „potwierdzili w najostrzejszych słowach swoje potępienie dla niesprowokowanej i brutalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi jawne pogwałcenie porządku międzynarodowego opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych”.
– Rok po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej, brutalnej wojny, przywódcy Trójkąta Weimarskiego wyrażają swoją niezachwianą solidarność z Ukrainą i swoje bezwarunkowe poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją. Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy – napisano w oświadczeniu.
CZYTAJ: „Pomagamy i będziemy pomagać”. Lublin solidarny z Ukrainą [ZDJĘCIA]
Polska, Francja i Niemcy w pełni wspierają Ukrainę
Przywódcy potwierdzili również swoje zaangażowanie w koordynację wysiłków mających na celu zaspokajanie pilnych potrzeb sprzętowych Ukrainy. – Polska, Francja i Niemcy w pełni wspierają Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do obrony przed inwazją Rosji, w tym poprzez zapewnienie pomocy wojskowej i obronnej, i będą to robić tak długo, jak będzie to konieczne, także w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz poprzez Misję Pomocy Wojskowej UE (EUMAM) – głosi oświadczenie liderów Trójkąta Weimarskiego.
CZYTAJ: Premier Morawiecki w Kijowie: Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów na F-16
Sygnatariusze oświadczenia zadeklarowali też zaangażowanie we wdrażanie nowych założeń postawy odstraszania i obrony NATO oraz w zwiększanie sojuszniczej obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu. – Polska, Francja i Niemcy powtarzają, że NATO i jego zobowiązanie z art. 5 do wzajemnej obrony stanowią filar bezpieczeństwa euroatlantyckiego – czytamy.
– W związku z tym trzej przywódcy wyrażają wspólne zobowiązanie do kontynuowania szybkiego wdrażania decyzji podjętych na szczycie w Wersalu oraz tych zawartych w Kompasie Strategicznym, w szczególności w odniesieniu do wzmocnienia europejskiej obronnej bazy technologicznej i przemysłowej, a także rosnącej komplementarności między obroną europejską i NATO – wskazano w dokumencie.
Dokument potwierdza również wolę Polski, Francji i Niemiec do wsparcia Ukrainy w powojennej odbudowie, w tym odbudowie infrastruktury zniszczonej w wyniku agresji dokonanej przez Rosję, „jak również bieżące międzynarodowe wysiłki koordynacyjne na rzecz odbudowy gospodarczej i ożywienia gospodarczego w Ukrainie”.
– Polska, Francja i Niemcy potępiają nieustanne ataki Rosji na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, a także przymusowe deportacje ukraińskiej ludności cywilnej, i powtarzają, że zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie mogą pozostać bezkarne. W tym względzie w pełni popierają dochodzenia prowadzone przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, jak również ukraiński wymiar sprawiedliwości – czytamy.
„Przyszłość Ukrainy jest w Europie”
Jak czytamy, trójka przywódców zgodziła się również, że „przyszłość Ukrainy jest w Europie”. – Przyjęli do wiadomości euroatlantyckie aspiracje Kijowa i potwierdzili znaczenie solidarności z Ukrainą. Polska, Francja i Niemcy z zadowoleniem przyjmują decyzję Rady Europejskiej z 2022 roku o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, a także wysiłki Ukrainy na rzecz wprowadzania reform w tak trudnych czasach. Gorąco zachęcają ten kraj do kontynuowania obranej drogi – napisano we wspólnej deklaracji.
– Trójkąt Weimarski będzie stał u boku Ukrainy i jej narodu tak długo, jak będzie to konieczne. Dotyczy to również naszej gotowości do dalszego przyjmowania i wspierania tych, którzy musieli szukać schronienia przed rosyjską agresją – oświadczyli również liderzy Polski, Francji i Niemiec.
Przywódcy Trójkąta Weimarskiego zadeklarowali również, że będą koordynować swoje działania z większą intensywnością i spotkają się ponownie na szczycie w Paryżu przed latem 2023 roku.
Trójkąt Weimarski to powstały w 1991 roku format współpracy międzynarodowej zrzeszający Polskę, Francję i Niemcy. W tej formule prezydent Duda spotkał się z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec w ubiegły piątek podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Spotkanie poświęcone było kwestiom bezpieczeństwa i wsparcia zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Paweł Supernak