W ostatnim kwartale 2022 r. wzrost kosztów najmu wyhamował, zaś w przypadku dużych mieszkań stawki nieco spadły. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu do III kw. 2022 najem dużych mieszkań (powyżej 60 m2) staniał o niewiele ponad 1%. Dla tych średniej wielkości (35 – 60 m2) stawki wzrosły o 0,8%. Z kolei koszt najmu małego lokalu (poniżej 35 m2) niemal się nie zmienił. Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych miastach, to szczególnie wyróżnia się Warszawa, gdzie pojawiły się zauważalne wzrosty we wszystkich segmentach.
Duże mieszkania taniej
2022 rok był okresem rekordowych wzrostów stawek najmu, jednak nie dotyczy to ostatnich miesięcy roku. W IV kwartale stawki musieli opuścić oferujący na wynajem duże mieszkania. Obniżki pojawiły się aż w 8 z 16 badanych przez nas miast, w dwóch stawki pozostały na poprzednim poziomie i tylko w 4 wzrosły. Największy spadek cen był w Toruniu (-12%). Spore spadki pojawiły się też w Gdyni (-6,9%) i Gdańsku (-5,5%). Z kolei znaczący wzrost pojawił się na największym rynku, czyli w Warszawie (4,9%).
W porównaniu do poziomu cen przed rokiem stawki są wyraźnie wyższe we wszystkich badanych miastach – średnio wynajem jest droższy o 24%.
Drożej w Lublinie
Średni metraż mieszkania, czyli w przedziale 35-60 m2 jest najpopularniejszym i tu można zaobserwować stały wzrosty stawek najmu. W porównaniu do III kw. drożej jest w 10 miastach, spadki pojawiły się w 6 miastach i w jednym przypadku stawki się nie zmieniły. Najbardziej zdrożał najem w Lublinie (8,2%), Rzeszowie (6,1%) i Toruniu (5,5%).
W porównaniu do poziomu przed rokiem stawki są dużo wyższe we wszystkich badanych miastach. Średnio najem w tym segmencie jest o 26% droższy niż przed rokiem.
Najwięcej ofert wynajmu mieszkań jest we wrześniu. Od tego czasu ich liczba się zmniejszała. Jednak w grudniu 2022 roku ofert wynajmu było o 19% mniej niż we wrześniu.
RL / opr. KS
Fot. mat. prasowe/ Keegan Checks / pexels.com