Ostatni dzień Festiwalu Teatrów Niewielkich
Po raz 17. autorzy monodramów i teatrów jednego aktora spotkali się w Lublinie. Od soboty w przestrzeni CSK prezentowane są spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Niewielkich. Łącznie publiczność mogła zobaczyć 10 widowisk, za które odpowiedzialni są artyści z całej Polski. Przyjechali do Lublina m.in. ze Słupska, Katowic, Zielonej Góry czy Jarosławia. Każdy z występów zdaniem jury to indywidualne podejście do wrażliwości scenicznej. O 13:15 w Klubie Muzycznym CSK uroczyste zakończenie Festiwalu.
Wernisaż wystawy w WBP w Lublinie
„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to tytuł wystawy prezentowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego. Ten sam tytuł nosi obraz autorstwa Jana Matejki, przedstawiający Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Obraz znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kopię obrazu namalowaną przez Ireneusza Rolewskiego mogą Państwo od dziś oglądać przy Narutowicza 4 w Lublinie. Rolewski podczas pracy nad obrazem zdecydował, że kopia będzie jednak znacząco różniła się od oryginału. W tle widoczny jest bardzo charakterystyczny budynek związany z architekturą Skierniewic.
Kopia portretu Mikołaja Kopernika powstawała od października ubiegłego roku. Wernisaż rozpoczyna się o 16:00.
Koncert symfoniczny w CSK
John Williams, Alexandre Desplat, Nicholas Hooper. To dzięki tym kompozytorom ekranizacja powieści J.K. Rowling nabrała jeszcze bardziej magicznego charakteru. Muzycznie, przygody najbardziej popularnego młodego czarodzieja współczesnej popkultury przypomni dziś Orkiestra Symfoniczna.
Koncert Harry Potter Symfonicznie – Orchestral Tribute rozpoczyna się o 20:00 w Sali Operowej CSK.
Teatr Stary zaprasza na retroseans
Romuald Makowski w 1907 roku założył pierwsze stałe kino w Lublinie. Syn Makowskiego w 1939 roku z narażeniem życia ratował sprzęt projekcyjny przed wywiezieniem do Niemiec, następnie jako pierwszy uruchomił po wojnie kino Staromiejskie. Cykl “Projekcje Staromiejskie” to nawiązanie do tamtych lat. W dzisiejszym repertuarze film “Safety Last!” z 1923 roku. Opowiada historię nastolatka, który dostaje pracę w domu towarowym. Pochodzi z małej wsi. Żeby zyskać szacunek i poważanie, postanawia wspiąć się po ścianie budynku na sam szczyt. W roli głównej Harold Loyd. Stworzył postać nieśmiałego okularnika, nieustannie pakującego się w kłopoty. To z „Jeszcze wyżej!” pochodzi ikoniczny kadr przedstawiający młodzieńca w garniturze i kapeluszu wiszącego na wskazówce zegara wysoko nad wielkomiejską ulicą.
Seans rozpoczyna się o 18:00 w Teatrze Starym w Lublinie.
Fot. Piotr Michalski