Warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, a także spektakle teatralne. Miasto Lublin przygotowało specjalną ofertę dla najmłodszych na tegoroczne, zimowe ferie.
W akcji bierze także udział Polskie Radio Lublin, które po raz kolejny organizuje półkolonie. Dzieci poznają tajniki pracy w radiu, a także wezmą udział w nagrywaniu słuchowiska o życiu Aleksandra Fredry. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.
– W tym roku na wydarzenia związane z feriami zapraszamy także dzieci z Ukrainy – mówi Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. – Przygotowana przez miasto oferta tegorocznej „Zimy w mieście” zawiera liczne atrakcje artystyczne i sportowe, animacje czy wyjścia do miejsc zabawy i rozrywki. Chcemy, żeby ferie były czasem rozwijania pasji i aktywnego wypoczynku. Bogatą ofertę przygotowały stowarzyszenia i kluby sportowe. Swoje propozycje zgłosiły muzea, domy kultury, biblioteki. Do udziału w akcji „Zima w mieście” zapraszamy również dzieci i młodzież, które znalazły w Lublinie schronienie przed wojną w Ukrainie. Wspólne zajęcia umożliwią integracje, pogłębienie znajomości, a także lepsze poznanie miasta.
CZYTAJ: Ferie 2022. Kiedy wypadają w naszym województwie? [TERMINARZ]
– W zależności od grupy wiekowej można będzie spędzić godzinę lub półtorej na naszych zajęciach – mówi Jacek Czerniec, prezes Klubu Karate Kyokushin. – Zajęcia będą ukierunkowane głównie na rozwój: podstawowych zdolności motorycznych, koordynacji ruchów, zwinności, gibkości. To podstawa do każdej aktywności fizycznej, każdej dziedziny sportu. Oczywiście będą też elementy karate. Będziemy także zapoznawać uczestników z kulturą japońską.
– W klubie mamy kilkanaście trenujących osób z Ukrainy. To są i dzieci, i młodzież, i osoby dorosłe. Wiele osób potwierdza, że przychodzi na treningi karate dla higieny psychicznej. Osoby z Ukrainy mają za sobą często ciężkie przeżycia, a w Polsce są w nowej dla siebie rzeczywistości. Wprawdzie są przyjmowane z życzliwością, ale to nie jest ich rodzinny dom. I to, że mogą tutaj przychodzić i trenować ma dla nich dużą wartość – dodaje Jacek Czerniec.
CZYTAJ: Lublin: kulturalna i sportowa oferta na ferie
– Proponujemy spektakl pod tytułem „Dziób w dziób” – mówi Agata Sakowicz z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. – To piękna opowieść o sile przyjaźni. Mówi ona o grupie gołębi, do której chce dołączyć wróbel Przemek. Przeżywa ona wspólne problemy i walkę z uliczną kotką Dolores. A całą grupę jednoczy wróbel, który bardzo chciałby się stać gołębiem. Dzieci z Ukrainy mogłyby się utożsamiać z głównym bohaterem. Spektakl pokazuje też polskim dzieciom, że warto być otwartym na przybyszy z innych krain.
Jak dodaje Agata Sakowicz, spektakl został przetłumaczony na język ukraiński. – Mamy możliwość tłumaczenia symultanicznego, mamy zestawy słuchawkowe dlatego zapraszamy dzieci z Ukrainy – zaznacza.
– Przygotowaliśmy cykl warsztatów rękodzielniczych i plastycznych. W trakcie zajęć dzieci będą mogły wykonać przeróżne zabawki, na przykład z pomponów czy skarpet – zachęca Anna Gładysz-Jasińska z Warsztatów Kultury w Lublinie. – Na pewno jest to fajną alternatywą dla spędzania wolnego czasu przed telewizorem i komputerem. Dzieciaki uczą się: jak się szyje, jak używać nożyczek, co można zrobić z rzeczy, które posiadamy w domu. Wzbudzamy kreatywność u dziecka. Dzieci mają różne pomysły, więc my dorośli także się często uczymy ich myślenia i patrzenia na świat.
– Lubelskie Towarzystwo Kajakowe „Fala” w pierwszym tygodniu ferii zaprasza dzieci w wieku 7-14 na półkolonie „Zimowe ferie z Falą”. Chcemy tę młodzież i dzieci zaktywizować do tego, aby częściej wychodziły na dwór, bardziej integrowały się z rówieśnikami – informuje Anna Majewska, instruktor kajakarstwa. – Tworzymy tak naprawdę jedną wielką rodzinę, która się wspiera. Mamy też dużo zajęć pozatreningowych, różnych wyjazdów i myślę, że to jest taka „wisienka na torcie”.
– W tym roku do naszej wielkiej rodziny dołączyły dzieci z Ukrainy. Na początku były one nieśmiałe, ale po pierwszych zajęciach już wszyscy doskonale się znali i integrowali. I na kolejne spotkania przychodziła coraz większa liczba tych dzieci. Język nie był problemem, dzieci doskonale się komunikowały nawet na migi – dodaje Anna Majewska.
Zapisy na „Zimę w mieście 2023” rozpoczną się 5 stycznia. Będzie można to zrobić bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji. Szczegóły znajdziemy na stronie lublin.eu. Informacje dostępne są także w języku ukraińskim.
Dwutygodniowa zimowa przerwa w nauce dla uczniów z województwa lubelskiego rozpocznie się 16 stycznia.
InYa / opr. ToMa
Fot. lublin.eu