W Zamościu na skwerze pomiędzy Delegaturą Urzędu Wojewódzkiego a Bramą Lwowską zostanie w niedzielę (15.01) odsłonięta tablica poświęcona Stefanowi Sendłakowi.
CZYTAJ: Życiorys człowieka nieprzeciętnego. 123. rocznica urodzin Stefana Sendłaka [ZDJĘCIA]
– To nieco zapomniana, a zasłużona postać i chcemy przywrócić należną jej cześć – mówi inicjator upamiętnienia postaci Sendłaka w Zamościu, radny Janusz Kupczyk. – Tablica będzie znajdować się na skwerze Stefana Sendłaka. Skwer otrzymał tę nazwę na listopadowej sesji Rady Miasta. To inicjatywa zarówno mieszkańców Zamościa, jak i lubelskiego oddziału IPN. Tablica będzie informowała mieszkańców, kim był ten człowiek, bo został on wykreślony z historii i pamięci z tego powodu, że m.in. sprzeciwiał się połączeniu Polskiej Partii Socjalistycznej z Polską Partią Robotniczą.
Stefan Sendłak urodził się 15 grudnia 1899 r. we wsi Podtopole (obecnie na terenie Zamościa) w rodzinie chłopskiej. W 1918 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Współtworzył jej komórki na Zamojszczyźnie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W okresie międzywojennym pełnił w Zamościu wiele funkcji społecznych, a w 1939 roku został wybrany miejskim radnym. Po wybuchu wojny organizował konspiracyjną siatkę PPS na Lubelszczyźnie. Pomagał zagrożonym Zagładą Żydom. Dostarczał dla nich do zamojskiego getta fałszywe dokumenty. Jesienią 1942 roku zorganizował Komitet Zamojsko-Lubelski Niesienia Pomocy Żydom, który uratował 267 osób. Później został kierownikiem Referatu Terenowego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Pełnił wówczas funkcję zastępcy delegata rządu w rejonie Śródmieście-Północ.
CZYTAJ: Zamoyscy, Jaśkiewicz, Kaczyńscy i Sendłak. Zamojskie ronda i skwery mają swoich patronów
Po zakończeniu wojny wznowił działalność w ruchu socjalistycznym, ale został w 1948 usunięty z PPS za niezgodę na przejęcie dyktatorskiej władzy w Polsce przez komunistów. Był dwukrotnie aresztowany przez UB. Zmarł 2 sierpnia 1978 roku w Warszawie. W 2020 roku został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Uroczyste odsłonięcie tablicy Stefana Sendłaka odbędzie się o godzinie 11.30 w Zamościu.
AP/ opr. DySzcz
Fot. nadesłane