Broń i modę z I połowy XX w. prezentuje zamojskie Muzeum Arsenał na wystawie “Dwa oblicza Organizacji Bojowej PPS: za Polskę i sprawiedliwość społeczną”. Wystawa została przygotowana z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.
– Na kilkunastu planszach została opowiedziana historia Organizacji Bojowej PPS zarówno od strony męskiej, jak i kobiecej. Na wystawie prezentujemy też suknie z poznańskiego Muzeum Historii Ubioru z kolekcji Anny Moryto – mówi Kinga Kołodziejczyk z Muzeum Zamojskiego. – Są to dwie suknie dzienne. Jedna z około 1910 roku, druga nieco starsza. Obie należały do „panienek”, czyli młodych dziewczyn i kobiet, które w Organizacji Bojowej PPS pełniły bardzo ważne role. Między innymi brały udział w zamachach bombowych, przemycały broń i kolportowały prasę.
CZYTAJ: Nowoczesny sprzęt trafił do zamojskiego szpitala. Oficjalne otwarcie trzech pracowni [ZDJĘCIA]
Wystawę w Muzeum Arsenał w Zamościu można oglądać do końca czerwca, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.
A w niedzielę 22 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka Muzeum Arsenał zaprasza dzieci w asyście swoich Dziadków na wyjątkowe spotkanie “Modnie od stóp do głów”. Epokę, w której dorastała młoda Aleksandra Piłsudska, przybliży Dominika Lipska ze Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. Początek spotkania godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.
Aleksandra Piłsudska była drugą żoną marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1904 wstąpiła do PPS. Brała udział w wielu działaniach Organizacji Bojowej PPS, w tym w słynnej akcji pod Bezdanami i w napadzie na rosyjski Bank Państwowy w Kijowie. Po wybuchu I wojny światowej wstąpiła do I Brygady Legionów Polskich, gdzie była komendantką kurierek. W latach 1917 do 1918 służyła w Polskiej Organizacji Wojskowej. Pełniła rolę kurierki materiałów wybuchowych i wywiadowcy.
AP / opr. ToMa
Fot. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Facebook