Opaski życia trafią do 600 starszych mieszkańców Lublina. 2 stycznia rozpoczął się nabór osób chcących skorzystać z bezpłatnej usługi teleopieki. Opaska mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie się z Centrum Teleopieki. Jest też wyposażona między innymi w czujnik upadku czy lokalizator GPS.
Wyglądają jak zegarki. Nie odmierzają jednak czasu, ale ratują życie. Mowa o opaskach życia. Nabór dla seniorów, którzy chcieliby skorzystać z takich urządzeń, rozpoczyna się w Lublinie.
Z opasek korzystają i wciąż będą korzystać także starsi mieszkańcy Świdnika.
– Rozpoczęliśmy nabór na używanie opasek w 2023 i już mamy dużo telefonów w tej sprawie – mówi Beata Portka, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych w Świdniku. – Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć liczbę opasek w tym roku, bo jest to rzeczywiście narzędzie potrzebne. Nie dalej jak miesiąc temu miałam telefon od pani, która przebywa za granicą, a w Świdniku mieszka jej samotna mama. Chociaż mama jest osobą sprawną, nieszczęśliwie przewróciła się w przedpokoju i prawie dwa dni leżała bez pomocy. Dopiero po tych dwóch dniach sąsiedzi zorientowali się, że coś niepokojącego dzieje się za drzwiami. Gdyby miała opaskę życia, być może do takiej sytuacji nie doszłoby i pomoc dotarłaby szybciej. Ta kobieta wyczytała, że w naszym mieście jest realizowany taki projekt i zapytała o możliwość zabezpieczenia w opaski życia – dodaje.
CZYTAJ: Opaski życia trafią do 600 mieszkańców Lublina
– W podobnej sytuacji senior uzyskał pomoc błyskawicznie właśnie dzięki opasce życia. Jeden z naszych podopiecznych wstał z łóżka rano, przewrócił się, nie mógł się ruszać i dostać do telefonu. Miał pod ręką opaskę, nacisnął przycisk i zostały zawiadomione odpowiednie służby, które przyjechały na miejsce – opowiada Michał Wartacz, zastępca dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie. – Mamy około 50 udokumentowanych przypadków w ciągu tych trzech lat trwania projektu wezwania służb ratunkowych. Oczywiście to nie tylko pogotowie, ale i policja, czasami straż. Znamy też taki przypadek, że osoba w domu zasłabła i była wzywana policja, bo nie było z nią kontaktu. Ta osoba się przewróciła, a opaska automatycznie wezwała służby ratunkowe.
CZYTAJ: Lubelscy seniorzy z „opaskami życia”
– Opaska zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jest ona bardzo dobra, bo jeżeli coś się stanie, np. się przewrócę i nie mam tej siły w nogach to jednak cały czas jestem pod tą opaską – mówi pani Halina, mieszkanka Świdnika, która korzysta z takiego urządzenia.
– W przypadku, gdy senior naciśnie guzik kontaktu z Centrum Teleopieki, operator widzi informacje na temat danej osoby – wyjaśnia Beata Portka. – W Centrum Teleopieki są zgromadzone wszystkie dane uczestnika naszego programu, czyli: na jakie choroby cierpi, jakie leki przyjmuje, telefony kontaktowe do bliskich osób, adres zamieszkania. W przypadku naciśnięcia takiego przycisku te wszystkie dane się wyświetlają. Jeżeli mamy do czynienia z osobą po udarze, która ma problemy z mową, pracownik teleopieki wie, czego może się spodziewać i jak może prowadzić rozmowę. W Centrum Teleopieki w zależności od sytuacji organizowana jest pomoc – zaznacza.
– Opaski używane są w różnych sytuacjach, gdy senior czuje się zagrożony. To są nie tylko wyzwania stricte medyczne, czyli na przykład zasłabnięcie. Jeżeli senior czuje się zagrożony, bo ktoś wali do niego w drzwi to dzwoni do centrum, a tam pielęgniarka podaje adekwatne do zagrożenia działania. Może być to wezwanie służb ratunkowych, np. policji czy pogotowia, ale też telefon do bliskiej osoby i poinformowanie o takim zagrożeniu – tłumaczy Michał Wartacz, zastępca dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie. – Duże zagrożenie dla seniorów ostatnio stanowią wyłudzenia. Często używają oni opaski do kontaktu z Cetrum Teleopieki i opowiedzenia o swoich problemach.
POSŁUCHAJ: 16.12.2017 KALEJDOSKOP REGIONALNY Reportaż Czesławy Borowik „Guzik życia”
W województwie lubelskim najdłużej z opasek życia korzystają mieszkańcy powiatu kraśnickiego. Program zaczął tam funkcjonować w 2017 roku.
Samorządy finansują zakup opasek życia ze środków własnych, rządowego Korpusu Wsparcia Seniorów oraz dotacji unijnych.
Mieszkańcy Lublina zainteresowane otrzymaniem opaski mogą dokonywać zgłoszeń telefonicznie w godzinach 7.00 – 15.00 pod numery: 81 466 55 60 wew. 1 i 6 oraz 81 466 55 61, 539 867 635.
MaK / opr. DomKla
Fot. miasto Lublin / nadesłane