Na cmentarzu komunalnym w Hrebennem poświęcono odrestaurowany nagrobek powstańca styczniowego Józefa Duszyńskiego.
– Jeszcze rok temu nie wiedzieliśmy o Józefie Duszyńskim nic, dziś znacznie więcej, m.in. to, że urodził się koło Rohatynia, chodził do gimnazjum w Brzeżanach – mówi komendant placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej, ppłk Jacek Kozak. – Nie skończył gimnazjum w Brzeżanach z tego względu, że przerwał naukę w szóstej klasie po to, żeby wstąpić do oddziału powstańczego. Z tym oddziałem przeszedł do zaboru austriackiego; tam walczył z zaborcą rosyjskim.
CZYTAJ: Lubelskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu [ZDJĘCIA]
W uroczystości wzięła udział społeczność gminy.
– Gdy dawno temu pracowałam w Hrebennem, to przychodziłam na ten grób razem z uczniami – wspomina emerytowana nauczycielka Bronisława Żeleźna. – Po wielu latach wyjechałam, a potem wróciłam. Mówiłam o tym panu komendantowi. Powiedział, żebyśmy pojechali na ten cmentarz, może znajdziemy. Ale nie znaleźliśmy. A pan był uparty i znalazł. Jesienią postawili ten pomnik.
Grób ten został odnaleziony przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pamięci 1. Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza we współpracy z miejscowym regionalistą Ryszardem Gawrysiem.
Remont nagrobka sfinansował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
CZYTAJ: „Młodzież jest naszą nadzieją”. Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Lublinie [ZDJĘCIA]
Józef Duszyński zmarł w 1913 r. Został pochowany na cmentarzu greckokatolickim w Hrebennem. Przez wiele lat pracował jako oficjał sądowy. Zajmował się prowadzeniem ksiąg wieczystych od Rohatynia po Lwów.
AP / opr. WM
Fot. nadesłane