„Lubelszczyzna dunajuje” – pod takim hasłem w lubelskim skansenie odbył się dziś (15.01) Wojewódzki Przegląd Dunajów i Dawnych Kolęd Życzących. W Muzeum Wsi Lubelskiej , na scenach w Ratuszu z Głuska i w Szkole z Bobrownik zaprezentowało się kilkadziesiąt zespołów, kapel i solistów.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wojewódzki Przegląd Dunajów i Dawnych Kolęd Życzących
– Repertuar był bardzo różnorodny – mówi zasiadająca w jury Przeglądu, językoznawczyni i regionalistka prof. Halina Pelc z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – To oddaje tę naszą Lubelszczyznę, która jest różnorodna kulturowo i językowo. Bardzo pięknie na przykład w zespołach z Łukowej zachowana jest gwara z kresowym śpiewaniem. Wszyscy tutaj bawili się świetnie. To ma łączyć i dawać radość. Jednocześnie to jest nadzieja, jak się widzi te małe dzieci, które śpiewały pięknie i z wielkim zapałem.
W materiale zaśpiewali Dunajnicy z Obszy.
CZYTAJ: 15.12.2022 Dominik Gil „Dunajowanie nad Tanwią”
Pieśni zwane dunajowymi śpiewane były w regionie biłgorajskim przez młodzież w okresie Bożego Narodzenia i Trzech Króli. Najdłuższą tradycję mają kolędy dla panien w Łukowej.
CZYTAJ: Łukowski zwyczaj dunajowania na krajowej liście UNESCO
W 2020 r. zwyczaj dunajowania z Łukowej i okolic został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
SzyK/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski