Sportem można się bawić. Szkolne warsztaty z rekordzistką świata

20230110 104819 2023 01 10 201211

Aleksandra Mirosław – rekordzistka świata we wspinaczce na czas, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Tokio, poprowadziła zajęcia sportowe w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie w powiecie lubartowskim.

Placówka wygrała sportowe warsztaty edukacyjne w II edycji Pho3nix Active School, czyli największym sportowym konkursie dla szkół podstawowych w Polsce pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do konkursu zgłoszonych zostało tysiąc szkół, które nadesłały 670 prac konkursowych. Szkoła w Szczekarkowie znalazła się w gronie stu laureatów – zdobyła wyróżnienie i nagrodę właśnie w postaci warsztatów prowadzonych przez Aleksandrę Mirosław.

– Sport jest fajny. Pokazujemy, że można się przy tym dobrze bawić. Wydaje mi się, że to jest właśnie idea takich projektów, żeby dzieciaki chciały się ruszać i zobaczyły fajną stronę sportu. Ideą jest to, żeby pokazać dzieciakom, że fajnie jest wyjść spoza smartfonu, tabletu, a sportem można się bawić i można zmierzyć swoje zdolności; zobaczyć w czym jesteśmy dobrzy, a nad czym musimy popracować – mówi Aleksandra Mirosław. – Pokazywanie sportu poprzez zabawę – w takim kierunku powinniśmy iść – dodaje. 

CZYTAJ: Aleksandra Mirosław wśród najlepszych sportowców Polski. Są też inni zawodnicy związani z Lublinem

– Konkurs polegał na zmontowaniu filmiku. Potrzebowaliśmy do niego materiału z różnych, przeróżnych aktywności sportowych, bo sport był myślą przewodnią. W związku z czym organizowaliśmy różne sytuacje, pływaliśmy na kajakach, jeździliśmy na rolkach, biegaliśmy, jeździliśmy na rowerach – podkreśla Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie, 

– Uprawiamy sport, nie marnujemy czasu na granie na komputerze i uważam, że to jest potrzebne. Na WF się dużo ruszamy. Pływam, mam treningi i zająłem 2. miejsce w powiecie i 13 w województwie – mówi uczestnik tegorocznego projektu. – Trenuję taekwondo, chodzę trzy razy w tygodniu na treningi. Zająłem trzecie miejsce w zawodach wojewódzkich – dodaje inny uczestnik z tej samej szkoły. 

– Nasza młodzież jest wysportowana. Wystarczy ją tylko zmotywować w odpowiedni sposób i zachęcić do uprawiania sportu. Pokazać, jakie ma on walory prozdrowotne i jak rozwija intelektualnie. Sport nie tylko wytwarza endorfiny, ale też przez niego dzieciaki lepiej się uczą, są sprawniejsze. Aktywność wytwarza w nich też chęć rywalizacji. Sukcesy pokazują, że jest warto i mają jakiś cel  – mówi Iwona Szumiec, nauczyciel WF w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie. 

– Jeździmy na zawody, w gminie wygrywamy, w powiecie mamy trzecie miejsca. W siatkówkę gmina wygrała. Dzięki sportowi możemy być dużo zdrowsi, ale też rozwija to w nas zainteresowania – mówi uczeń szkoły. –  Sport pozwala nam odreagować stres, który mamy w szkole – dodaje inny uczeń. 

CZYTAJ: Aleksandra Mirosław o przygotowaniach do igrzysk: Cały czas mam nad czym pracować

– To, że tutaj jestem i miałam możliwość opowiedzenia dzieciakom czym jest wspinanie, to takie małe nasionko, które zasiałam. Lublin nie jest daleko, więc można wziąć rodziców na weekend i pójść na ściankę. To się wydaje bardzo realne zwłaszcza, jeżeli dziecko widzi takiego sportowca, jak ja, który opowiada, pokazuje medale. Wtedy ono wie, że jest to coś fajnego. Żeby zacząć się wspinać tak naprawdę wystarczy pójść na ściankę, nie potrzebujemy od razu kupować specjalistycznego sprzętu, jak buty, uprząż czy woreczek, bo to możemy teraz po prostu wypożyczyć. Najważniejsze są chęci i pójście na zajęcia z instruktorem. Dużo ścian prowadzi też zajęcia wprowadzające dla dzieciaków czy dla dorosłych. To jest fajna forma spędzania wolnego czasu – dodaje Aleksandra Mirosław. 

Uczniowie ze Szczekarkowa już deklarują udział w tegorocznej edycji Pho3nix Active School.

JPi / opr. DomKla

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version