W ostatnim półroczu 66 proc. Polaków ograniczyło koszty życia, a 60 proc. będzie zaciskać pasa również w kolejnym kwartale – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Najczęściej rodacy rezygnują z wyjść do restauracji, zakupu nowych ubrań, tną też wydatki na wyposażenie domu, podróże.
CZYTAJ: Nieoficjalnie: rząd zamierza interweniować w związku z rosnącymi rachunkami za ciepło
– Na rosnące ceny nie zwraca uwagi 22 proc. Polaków, którzy deklarują, że „nie zamierzają sobie niczego odmawiać”, a 12 proc. nie potrafi powiedzieć, czy zmieniło coś w swoich wydatkach w ostatnim półroczu – pokazuje badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” przeprowadzone przez IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Natomiast 66 proc. respondentów ograniczyło koszty życia, a 60 proc. będzie zaciskać pasa również w kolejnym kwartale.
Sposoby na niższe rachunki
Ograniczyć koszty życia można między innymi oszczędzając energię elektryczną. Sprawdzone sposoby mają mieszkańcy Lubelszczyzny.
– Przed spaniem wyłączam wtyczki podłączone do prądu. Myślę, że jest efekt. Właśnie otrzymałam rachunki za energię i zauważam różnicę – mówi pani Mirosława.
– Wraz z żoną jeszcze bardziej przestrzegamy taryfy weekendowej, którą mamy w domu. Polega ona na tym, że w określonym czasie prąd jest tańszy. Staramy się wykonywać różne prace głównie wtedy. To przełożyło się na nasze rachunki. Jeśli się tego przestrzega, może być taniej – przekonuje pan Robert.
– Mam sposób na oszczędzanie energii elektrycznej. Lublin jest wspaniałym miastem, jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne. Bardzo często z tego korzystam, chodzę kilka razy w tygodniu na różne wydarzenia. Na pewno jest to duża oszczędność, bo po prostu nie ma mnie wieczorami w domu – mówi pani Teresa.
– Nie oglądać telewizji, mniej korzystać z komputera i więcej słuchać radia, które jest bardziej ekonomiczne – radzi pan Marek.
Jako sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii mieszkańcy wymieniają także: rezygnację z kąpieli w wannie na rzecz prysznica, przemyślane zakupy według sporządzonej wcześniej listy czy używanie zgromadzonych w domu świec.
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com / Infografika: Maciej Zieliński / PAP