– Nie tylko o najnowszych zdjęciach, które trafiły do Archiwum Hartwigów jakie prowadzi Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” opowiedzą Joanna Zętar i Patryk Pawłowski. Historia Archiwum Hartwigów zaczęła się w listopadzie 2004 roku, kiedy to do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie trafiła część spuścizny fotograficznej Edwarda Hartwiga. Materiały zostały przekazane podczas uroczystości nadania nazwy Zaułkowi Hartwigów. W obecności członków rodziny, córka Edwarda Hartwiga – Ewa Hartwig-Fijałkowska przekazała do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” lubelskie zdjęcia ojca. W 2014 i 2016 roku przekazała kolejną część zdjęć. Kompleksową digitalizację i uporządkowanie materiałów zrealizowano w 2016 roku. W 2017 roku materiał został udostępniony online w Bibliotece Multimedialnej Teatru NN dzięki projektowi „Lublin. Opowieść o mieście”.
Ostatnie materiały trafiły do Ośrodka w 2022 roku, a zostały przekazane przez Ewę Hartwig-Fijałkowską. Większość przekazanych materiałów stanowią czarno-białe negatywy, czarno-białe odbitki pozytywowe oraz stykówki zdjęć, a także przeźrocza barwne. W kolekcji największą grupę stanowią zdjęcia Lublina. Przekazane w 2022 roku materiały to dokumenty związane z Heleną Hartwig i Edwardem Hartwigiem, dokumenty rodzinne, m.in. zdjęcia rodzinne, a przede wszystkim negatywy także kolorowe, odbitki czarno-białe i pocztówki. Większość przekazanego ostatnio materiału to widoki Kazimierza Dolnego i okolic m.in. Janowca. Są to zdjęcia autorstwa Edwarda Hartwiga i Ewy Hartwig-Fijałkowskiej. W sumie, w 2022 roku, Ośrodek otrzymał ponad 2000 sztuk materiałów. Archiwum Hartwigów oprócz zdjęć autorstwa Edwarda Hartwiga zawiera Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego.
W marcu 2018 roku decyzją córki Julii Hartwig, malarki Danielle Lehtinen, do Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” trafiła część archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego. Archiwum pozostaje własnością Danielle Lehtinen, jedynej córki i spadkobierczyni Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego. Na przekazany przez Danielle Lehtinen zasób składają się materiały związane z lubelskim okresem życia Julii Hartwig. Są pośród nich: fotografie rodzinne, pojedyncze i w albumach, dokumenty (m.in. świadectwa szkolne) oraz korespondencja. Materiał po zabezpieczeniu, zeskanowaniu i zarchiwizowaniu jest przechowywany w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w depozycie na czas nieokreślony jako część Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego. Prawa do materiałów posiada spadkobierczyni praw autorskich – Danielle Lehtinen, a prawo do licencjonowania fotografii po publikacji fotograficzna agencja East News.
Co Aleksander Fredro robił w Lublinie? W jakiej sztuce pojawia się pewien niezbyt mądry mieszkaniec lubelskiej Wieniawy” Jarosław Cymerman opowie o tym w cyklu „Alfabet lubelski”.
– Adam Kulik obchodzi dziś urodziny. To związany z Lublinem autor powieści, zbiorów poetyckich, opowiadań, książek reporterskich i esejów historycznych, a także twórca filmów dokumentalnych. Przywołamy rozmowę, jaka odbyła się przy okazji wydania bibliofilskiego tomiku wierszy pt. „Z wysokości mojego urwiska…” (w nakładzie 33 numerowanych egzemplarzy).
– W 349 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława ciśnie, majątek Bobasińskiej leży, a Zosia nie potrafi przenikać przez drzwi.
Zapraszam, Grażyna Lutosławska.
Na zdj. materiały z Archiwum Edwarda Hartwiga © Ewa Hartwig-Fijałkowska / Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, fot. Patryk Pawłowski