– Należy się cieszyć, że ceny paliw na stacjach benzynowych nie wzrosły – oświadczył w poniedziałek (02.01) premier Mateusz Morawiecki. Od 1 stycznia VAT na paliwa powrócił do stawki podstawowej 23 proc
Jak mówił Morawiecki na konferencji prasowej, od kilku miesięcy złotówka się umacnia, a ceny ropy nie rosną. – Prawdopodobnie zakontraktowano z odpowiednim wyprzedzeniem zakupy. Zapłata odbywa się po dzisiejszych cenach i kursach, i to jest dobra okoliczność – stwierdził szef rządu. – Należy się cieszyć, że ceny paliwa nie wzrosły. Cieszę się, że złotówka się umacnia i że cena ropy nie poszła w górę. Dzięki temu te ceny są na w miarę stabilnym poziomie – dodał.
Morawiecki stwierdził, że dziś ceny detaliczne paliw w Polsce są “jednymi z najniższych w Europie”. Według niego rynek paliw w Polsce jest konkurencyjny, “działa na nim wielu prywatnych sprzedawców, którzy kształtują swoje ceny”.
CZYTAJ: Od stycznia ponownie obowiązuje pełna stawka VAT na paliwa
Od 1 stycznia 2023 r. ponownie stosowana jest podstawowa 23 proc. stawka VAT na paliwa. 30 grudnia 2022 r. PKN Orlen obniżył hurtowe ceny paliw o ok. 12 proc. Ceny detaliczne nie uległy większym zmianom.
CZYTAJ: Najpopularniejsze artykuły spożywcze w nowym roku nadal bez VAT-u
Polska może taniej kupować ropę dzięki połączeniu Lotosu z Orlenem
– Dzięki powstaniu dużego podmiotu po połączeniu PKN Orlen z Lotosem, Polska może kupować taniej ropę naftową w Arabii Saudyjskiej – poinformował premier. Dodał, że dzięki temu tańsze jest też paliwo na stacjach.
– Właśnie dzięki temu, że powstaje duża firma (po połączeniu Lotosu z Orlenem), nasz kraj może kupować od Arabii Saudyjskiej ropę naftową taniej, (…) paliwo na stacjach benzynowych jest dzisiaj dzięki temu również tańsze. Możemy wywiązywać się z sankcji, które są nałożone na Federację Rosyjską w związku z jej agresją – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Dzięki temu, że zbudowaliśmy silny koncern, paliwa są jednymi z najtańszych w Europie – dodał.
Premier przyznał, że wiedział, iż jednym z warunków fuzji jest sprzedaż 30 proc. gdańskiej rafinerii firmie Saudi Aramco (Saudi Aramco to arabski potentat branży naftowej, który zaspokaja ponad 10 proc. światowego zapotrzebowania na ropę naftową – PAP). – Wiedziałem oczywiście o tym warunku 30 proc., który był warunkiem Komisji Europejskiej – powiedział Morawiecki.
Na początku listopada 2022 roku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek informował, że przedstawiciele Grupy Orlen i Saudi Aramco rozmawiają o dostawach ropy naftowej do naszego regionu i perspektywach rozwoju petrochemii.
30 listopada 2022 roku Orlen zakomunikował, że w ramach transakcji, którą zawarł z Saudi Aramco utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.
Podano również, że PKN Orlen i Aramco realizują umowę, w ramach, której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania grupy Orlen na ropę naftową.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Radek Pietruszka