100 nagrobków osób zasłużonych dla Lublina wraz z mapami przedstawia publikacja pod tytułem: „Zespół cmentarzy przy Lipowej w Lublinie. Przewodnik”.
CZYTAJ: „Jedność jest najważniejsza”. Trwa ekumeniczny tydzień w Lublinie
W przewodniku znajdują się historyczne opisy cmentarzy wchodzących w skład nekropoli, zabytkowych grobów, a także biogramy ważnych dla miasta i regionu zmarłych, pochowanych na cmentarzu.
– Przewodnik podzielony jest na trzy części: rzymskokatolicką, prawosławną i ewangelicko-augsburską – mówi metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. – Ten cmentarz symbolizuje, że trzy główne nurty chrześcijaństwa są razem. Łączy nas wspólna wiara w Zmartwychwstanie i troska o tych, którzy odeszli.
– W przewodniku przedstawiono przykłady znakomitej sztuki rzeźbiarskiej wraz z zakładami, które te nagrobki wykonały – mówi Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – każdy cmentarz szczyci się najstarszym nagrobkiem. W części rzymskokatolickiej jest to płyta nagrobna, epitafium poświęcone Marcinowi Szybicherowi. Wyryta tam jest data 1800 rok. Prawdopodobnie jego szczątki spoczęły przy farze św. Michała, a ta płyta została przeniesiona stamtąd na cmentarz katolicki.
Promocja publikacji wydawnictwa archidiecezji lubelskiej Gaudium i Polskiej Rady Ekumenicznej odbyła się w Trybunale Koronnym. Spotkanie było wpisane w program obchodów Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
RyK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski