Biohacking to termin, o którym można coraz częściej usłyszeć. Mimo że nie ma jednej definicji, to kojarzy się z dbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne. Można powiedzieć, że jest to hakowanie, czyli modyfikowanie biologii ludzkiego organizmu. Ma na celu poprawę koncentracji, zdolności logicznego myślenia, poprawę jakości życia i pomoc w osiągnięciu maksymalnych korzyści zdrowotnych. Co jest głównym założeniem biohackingu? Jakie techniki warto wdrożyć w życie
Biohacking – co to jest?
Biohacking to różnego typu techniki, które poprzez wprowadzenie zmian w sposobie życia mają wpłynąć pozytywnie na ciało i umysł przyczynić do zwiększania efektywności psychofizycznej. Dzięki nim można zwiększyć poziom energii, czuć się lepiej, poprawić koncentrację, zdolność logicznego myślenia, wydajność na polu zawodowym i prywatnym. Wdrożenie technik biohackingu pozwala lepiej się uczyć, być bardziej efektywnym. Wszystko to można osiągnąć w prosty sposób, wykorzystując naturalne zdolności organizm.
Co jest głównym założeniem biohackingu?
Biohacking zakłada, że na stan organizmu ma wpływ wszystko to, co mu dostarczamy. Głównym założeniem jest traktowanie organizmu jako swoistego systemu biologicznego. Aby zadbać o organizm, należy zatroszczyć się o m.in. pokarm, emocje, aktywność fizyczną. Tylko dzięki wprowadzeniu trwałych zmian, zredukowanie stresu, wprowadzenie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety czy regularnemu uprawianiu sportu można poprawić wydajność organizmu. Efekty biohackingu obejmują cały organizm, wpływają na stan zdrowie, wygląd, utratę zbędny kilogramów, poprawę wyników sportowych i funkcji myślowych. Na stronach serwisu biohacki.pl można poczytać o przykładowych technikach i ich działaniu na organizm.
Rodzaje biohackingu
Można wyróżnić trzy główne rodzaje biohackingu. Jest to:
- genomika żywieniowa, czyli nutrigenomika – w największej mierze skupia się na wpływie pożywienia na ekspresję genów. Ma na celu znalezienie związku, między tym, co je człowiek, a jego zachowaniem, emocjami i myśleniem.
- grinder – ta technika polega na stosowaniu różnego typu środków, które mają poprawić wydolność i stan zdrowia człowieka. Mogą to być np. zastrzyki lub implanty.
- DIY Biology – polega na dzieleniu się różnymi metodami i promowaniu zdrowego trybu życia i sposobu odżywiania. Ważne, aby wsłuchiwać się w swój organizm i dopasowywać techniki pozwalajace osiągnąć najlepsze efekty.
Biohacking a dieta
Ważnym elementem biohackingu jest dieta. W technice zalecane jest stosowanie kofeiny, która doskonale stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, a tym samym pobudza organizm. Ważne, aby dopasować optymalną dawkę, ponieważ nadmiar kofeiny zawartej w kawie czy herbacie może wywołać niepożądane objawy. Polecana jest kawa z dodatkiem średnio łańcuchowych kwasów tłuszczowych, która nie tylko dodaje energii, ale również pomaga zredukować masę ciała. Kolejną techniką jest dieta eliminacyjna, która polega na wykluczeniu z diety określonego składnika, a następnie wprowadzaniu go ponownie. Należy obserwować reakcje organizmu i wychwycić produkty, które mają niekorzystne działanie. W biohackingu zalecany jest również okresowy post. Polega na wprowadzeniu przerw w jedzeniu oraz okna czasowego. To godziny, w których można spożywać pokarmy, w pozostałym czasie dopuszczalna jest tylko woda. Taki sposób żywienia pomaga w obniżaniu stężenia insuliny we krwi, wspomaga naprawę komórek organizmu, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Biohackerzy zalecają również stosowanie polifenoli, które obecne są przede wszystkim w owocach i warzywach, mają silne działanie antyoksydacyjne. Polifenole zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, mają dobroczynny wpływ na prace jelit, zmniejszają stany zapalne występujące w organizmie.
Suplementy diety
Biohacking zakłada stosowanie suplementów, które mają wspomóc organizm oraz dodać energii. Najczęściej wybierane są preparaty zawierające kwasy omega- 3, który dbają o prawidłowe struktury tkanek mózgowych oraz o prawidłową komunikację między neuronami. Popularna jest także kreatyna, która poprawia efektywność treningów, pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę, zredukować tkankę tłuszczową, ma również dobry wpływ na pamięć i kondycję fizyczną. Zalecane jest stosowanie adaptogenów, które potrafią zmniejszyć stres, obniżyć napięcie i działać tonizująco na układ nerwowy. Do diety należy włączyć m.in. ashwagandę, cytryniec chiński czy rożeniec górski. Polecane są także nootropy, czyli substancje poprawiające pamięć i koncentracje. Są to m.in.: l-teaniną, acetylocholina, hupercyna.
Styl życia w biohackingu
Istotnym elementem biohackingu jest odpowiednia jakość oraz ilość snu. Wysypianie się jest ważne w aspekcie zdrowia, pozwala zredukować zachorowalność na cukrzycę, choroby serca czy otyłość, ma ogromny wpływ na wydajność organizmu. Można zastosować hormon snu, który pomoże zadbać o prawidłowy rytm dobowy. Biohackerzy muszą również nauczyć się radzić sobie ze stresem, który ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, obniża sprawność umysłową, powoduje osłabienie. Aby zmniejszyć poziom stresu, zalecane są takie techniki relaksacyjne jak medytacja oraz ćwiczenia, pozwalające odprężyć ciało. Ważne również, aby się regularnie ruszać, ponieważ aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na psychikę, zdrowie i wygląd fizyczny. Systematyczny ruch pozwala spalić kalorie, ułatwia redukcję wagi, wpływa na sen i dyscyplinę.
Co daje biohacking?
Stosowanie biohackingu przynosi wiele korzyści. Dzięki wdrożeniu prostych technik, bez wydawania mnóstwa pieniędzy można poprawić zdolności fizyczne organizmu, zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych m.in. depresji, nadciśnienia, otyłości. Osoby, które stosuję wymienione techniki w codziennym życiu, mają więcej energii do wykonywanej pracy, łatwiej się uczą, szybciej osiągają prawidłową wagę, są bardziej skoncentrowane. Większość praktyk biohackingu jest bezpieczna, choć kontrowersyjne może być wszczepianie implantów, a także niekontrolowane stosownie suplementów.
Biohacking może mieć wpływ na optymalizację zdrowia, osiągnięcie równowagi, poprawienie fizycznych, psychicznych i intelektualnych zdolności organizmu. Warto poznać techniki biohackingu i przekonać się, czy warto wdrożyć je w codziennym życiu.
Artykuł sponsorowany