Uroczystości pogrzebowe zmarłego trzy dni temu porucznika Szczepana Kusyka, najstarszego i ostatniego na Lubelszczyźnie weterana wojny obronnej w 1939 roku odbyły się dziś (06.01) w Rudnie koło Michowa w powiecie lubartowskim.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości pogrzebowe porucznika Szczepana Kusyka
105-letniego kombatanta wspominały jego córki: – Bardzo często opowiadał nam, jak było ciężko, jak musiał uciekać, jak spał w stogach, w sianie. Cały czas mówił: „Nie daj Boże, żeby była wojna. Wojna jest straszna”.
CZYTAJ: Nie żyje porucznik Szczepan Kusyk, najstarszy Żołnierz Września na Lubelszczyźnie
Porucznika Szczepana Kusyka pożegnali również pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów, Waldemar Podsiadły i prezes Lubelskiego Okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Wojciech Rowiński. – Odchodzą już ostatni bohaterowie, którzy walczyli o niepodległą Polskę we wrześniu 1939 roku. Pan porucznik był ostatnim żyjącym Żołnierzem Września na Lubelszczyźnie. Był symbolem naszego oporu podczas wojny w 1939 roku. To postać warta zanotowania w historii.
CZYTAJ: „To wspaniały patriota”. Wojskowy awans dla Żołnierza Września Szczepana Kusyka [ZDJĘCIA]
Szczepan Kusyk swoją służbę wojskową rozpoczął 14 lutego 1939 roku w 8 Pułku Piechoty Legionów w Lublinie, jako strzelec. W lipcu 1939 roku został przeniesiony do 75 Pułku Piechoty w Chorzowie, przeszedł z nim szlak bojowy, aż do bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Pod koniec września 1939 roku dotarł szczęśliwie do domu pod Lubartowem. Podczas okupacji niemieckiej był szykanowany i pobity przez Niemców. 25 grudnia ubiegłego roku skończył 105 lat.
W 2022 roku został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia porucznika i otrzymał przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
JP / PAP / opr. WM
Fot. Jerzy Piekarczyk