W wieku 95 lat 31 grudnia 2022 roku zmarł papież senior Benedykt XVI. Kilkukrotnie odwiedzał Polskę, a będąc kardynałem przyjechał do Lublina.
– Spotykałem się z nim wiele razy. Kochał nasze miasto i nasz katolicki uniwersytet – mówi ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – W roku 1988, kiedy jeszcze nie był tak sławnym człowiekiem, otrzymał na naszej uczelni (Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – red.) tytuł doktora honoris causa – dodaje metropolita lubelski.
CZYTAJ: „Kochał Polskę, nasze miasto i Katolicki Uniwersytet Lubelski”. Abp Stanisław Budzik wspomina Benedykta XVI
– Byłem w seminarium jako diakon, kiedy ówczesny ksiądz prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyjechał, aby odebrać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim tytuł doktora honoris causa. Wtedy spał w seminarium i odprawił dla kleryków poranną mszę świętą. Było nas wtedy ponad 400 – mówi ksiądz Dariusz Moczulewski, proboszcz parafii św. Wita w Mełgwi. – Trochę się baliśmy tego spotkania, wiadomo – prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wielki światowy teolog. Ale kiedy wszedł do zakrystii miał taką uśmiechniętą twarz, która emanowała miłością, dobrem – wspomina.
– Na naszym uniwersytecie są wydawane jego „Opera Omnia”, wszystkie dzieła. Mamy już 23 tomy tego niezwykłego dzieła życia, które zostały napisane, zanim został papieżem – podkreśla abp Stanisław Budzik.
CZYTAJ: Msza święta za zmarłego papieża seniora Benedykta XVI w archikatedrze lubelskiej [FILM]
– „Opera Omnia” to zbiór wszystkich tekstów, które napisał, autoryzował i pozwolił na ich publikację Joseph Ratzinger. Oryginalna wersja jest po niemiecku. KUL – przede wszystkim dzięki kontaktom i miłości księdza prof. Krzysztofa Góździa do filozofii Ratzingera – wystarał się u samego Benedykta XVI, żeby uczelnia miała wyłączność na przygotowywanie i publikowanie tego dzieła na język polski – mówi ks. prof. dr hab. Krzysztof Kaucha z Instytutu Nauk Teologicznych KUL i członek zespołu ekspertów KUL.
CZYTAJ: Watykan potwierdza: Benedykt XVI będzie pochowany tam, gdzie był grób Jana Pawła II
– Papież Benedykt XVI mianował mnie arcybiskupem lubelskim w 2011 roku. Rok później wręczył mi uroczyście paliusz, oznakę metropolity. Przy każdej z tych okazji rozmawialiśmy o Lublinie, o uniwersytecie – dzieli się swoimi wspomnieniami abp Stanisław Budzik. – Podziwialiśmy go. Nauczył się czytać po polsku i w każdym ze swoich przemówień kierował słowo także do Polaków, w tym niełatwym dla cudzoziemca języku
– To był wspaniały pontyfikat, który powinien za kilka lub kilkanaście lat skończyć się ogłoszeniem go świętym – podsumowuje ks. Dariusz Moczulewski.
CZYTAJ: Benedykt XVI nie żyje. Zmarł w wieku 95 lat
Dzisiaj (02.01) ciało papieża Benedykta XVI zostało przeniesione do bazyliki watykańskiej. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek (05.01.) Papież senior zostanie pochowany w Grotach Watykańskich, w miejscu, w którym do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II
Filip Karman / opr. DomKla
Fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI