– Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, które zostaną przekazane w ramach budowania koalicji międzynarodowej w tej sprawie – oświadczył w środę we Lwowie (11.01) prezydent Andrzej Duda.
– Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne. Ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą po szczycie Trójkąta Lubelskiego.
– I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o “włożeniu” pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która – mam nadzieję – w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest – dodał polski prezydent.
Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina oczekuje “wspólnej decyzji” państw, które rozważają przekazanie czołgów. Jak stwierdził, jeden kraj nie może zapewnić takiej liczby tych pojazdów pancernych, jaka zapewniłaby Ukrainie zwycięstwo.
CZYTAJ: Ukraińcy dziękują polskiemu prezydentowi. Andrzej Duda na billboardach w Irpieniu
Prezydent Duda uznał, że “powstrzymanie wojny w Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata”, do jakich doszło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zaapelował do dalszej pomocy dla Ukrainy ze strony światowych rządów. Podkreślił, że Polska była “pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji”. Andrzej Duda wymienił wśród sprzętu przekazanego Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji: czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab.
Zełenski: dziękuję narodowi polskiemu i litewskiemu za wsparcie militarne i przyjęcie uchodźców
– Chcę podziękować Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców, wsparcie militarne i gotowość do stania po naszej stronie, aż do zwycięstwa. Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego.
– Jestem wdzięczny narodowi polskiemu i litewskiemu za gotowość do stania przy naszym boku w drodze do zwycięstwa – powiedział Zełenski. Zaznaczył, że wsparcie militarne Polski i Litwy udowadnia, że kraje te są partnerami i przyjaciółmi Ukrainy. Podkreślił również wdzięczność narodu ukraińskiego za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych.
Należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w środę na konferencji Trójkąta Lubelskiego, że jego kraj przekaże Ukrainie m.in. amunicję, zabiega też o wsparcie planów Kijowa dotyczących akcesji do Unii Europejskiej. Podkreślił, że należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy. Nauseda dodał, że sprawcy zbrodni wojennych będą musieli stanąć przed sądem, a wsparcie dla Kijowa musi być szersze, zaś zwycięstwo w tej wojnie – jak najszybsze.
Litewski prezydent dodał, że sprawa członkostwa Ukrainy w UE musi się znaleźć na agendzie Rady UE.
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała wcześniej, że przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego.
Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r. w Lublinie, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP