Do Lublina przyjechał szwedzki zespół. Muzycy zagrają utwory grupy Dire Straits
“Brothers in Arms” to w latach 80′ jeden z najpopularniejszych albumów. Zanim jednak krążek trafił w 1985 roku do sprzedaży, muzycy musieli nieco postarać się, by powstał ich fonograficzny debiut. Dziś grupa Dire Straits nosi miano tej kultowej. Nic dziwnego, bo jak wspominali muzycy innych zespołów, w Anglii trudno było się załapać wtedy na wydanie albumu na CD: wszystkie wytwórnie tłoczyły na gwałt właśnie „Brothers In Arms”.
„Money for Nothing”, „Walk of Life” to mała część z listy utworów, które przygotowali szwedzcy muzycy, podróżujący po kraju z koncertem “A Tribute to Dire Straits”. Na ich liście znalazł się także Lublin.
Dzisiejszy koncert rozpoczyna się o 19:30 w Hali Globus.
Tylko do niedzieli w przestrzeni CSK będą prezentowane prace Zdzisława Beksińskiego
Na wiele zmysłów działa sztuka Zdzisława Beksińskiego prezentowana w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jedno jest pewne. Przyciąga i wywołuje skrajne emocje.
To już ostatnie dni wystawy zatytułowanej ‘Beksiński w Lublinie”. Jeszcze do przyszłej niedzieli w Centrum Spotkania Kultur będzie prezentowana ekspozycja prezentująca bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych.
Na wystawie pokazano 50 specjalnie wyselekcjonowanych obrazów mistrza, pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, ukazujących jego wyjątkowy i tajemniczy świat.
– Wystawa dostepna od 9 listopada cieszyła się sporym zainteresowaniem- mówi prezes fundacji ”Beksiński”, przyjaciel Tomka Beksińskiego, Janusz Barycki. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Zdzisław Beksiński zaczął malować w latach 60 XX wieku. Jego prace o tematyce fantastycznej, krytykowane przez innych malarzy, szybko zyskały uznanie publiczności. I tak jest do dziś. Ekspozycja przenosi nas do wyjątkowego, mrocznego świata
Wystawę “Beksiński w Lublinie” można oglądać w Galerii Wystaw Czasowym w Centrum Spotkania Kultur. Będzie ona dostępna do 29 stycznia.
W Teatrze Starym “Bitwa o kulturę”
Na koniec propozycja Teatru Starego. Dziś rozmowa o tym, jak wielcy muzycy walczyli o pokój, angażowali się w wielkie akcje charytatywne, bronili małych narodów, protestowali przeciwko Trumpowi i na koniec przeciwko wojnie w Ukrainie. Na tej liście muzycznych sław Johna Lennon, Bob Dylan, Bono, Peter Gabriel czy System of a Down, Kazika i Roger Waters. Ten ostatni nosi dziś miano postaci kontrowersyjnej. Jego zaangażowanie w wojnę wywołuje skrajne emocje. Waters m.in. podważa fakt ludobójstwa, do którego doszło na Ukrainie. Muzyk jest dziś w Polsce persona non grata. Odwołano bowiem jego majowe koncerty w Krakowie.
Co się stało z Rogerem Watersem? To tytuł dzisiejszego spotkania. Dziennikarz muzyczny Wiesław Weiss wspólnie z Danielem Wyszogrodzkim przeanalizują postawę byłego lidera Pink Floyd i przedyskutują konsekwencje zaangażowania rockowych idoli w światową politykę.
Początek spotkania o 18:00 w Teatrze Starym w Lublinie.
Fot. archiwum